Orco plánuje v pražských Bubnech investovat 72 mld. Kč

Fotogalerie ke článku (1)

Vizualizace společnosti Orco Group:  Nové Bubny

Vizualizace společnosti Orco Group: Nové Bubny
Celá fotogalerie (1)

Jeho představu pomáhala utvořit newyorská architektonická kancelář Asymptote, jejímiž zakladateli jsou Hani Rashid a Lise Anne Coutureová.

Developerská firma Orco Property Group plánuje investovat do pražské části Bubny přibližně tři miliardy eur, tedy zhruba 72 miliard korun. Stavba nového, především administrativního a obytného komplexu budov by mohla začít v roce 2010. Na setkání s novináři to 24.6.2008 řekl viceprezident společnosti Aleš Vobruba.

Částka kolem tří miliard eur by do rozvoje Bubnů měla putovat jen ze samotného Orka, nezahrnuje případné investice magistrátu do dopravy nebo možné dotace z evropských fondů, upřesnil Vobruba. Zároveň nevyloučil, že v budoucnosti by do projektu mohl spolu s Orkem vstoupit také další investor.

Vobruba považuje zahájení stavby v roce 2010 za realistický termín. Připustil, že by však mohla začít už před tímto datem. "Snažíme se, abychom aspoň na části území mohli začít stavět i dřív," dodal.

Orco zaplatilo Správě železniční a dopravní cesty za přibližně 25 hektarů parcel 1,1 miliardy korun. V Bubnech chce vybudovat byty, oddechové plochy, obchodní i kancelářské prostory. Developer počítá také s výstavbou nemocnice a vysokoškolského areálu. "Je to náš největší projekt, který máme," řekl viceprezident.

Vzniknout by na bubenských pozemcích mělo podle Vobruby kolem 1,2 milionu metrů čtverečních hrubých nadzemních ploch. Asi polovinu nové výstavby budou tvořit kanceláře, méně než třetina bude vyhrazena pro byty. V dnešních cenách by se podle zástupců developera mohly nové byty v Bubnech začít prodávat od 80 000 korun za metr čtvereční. "Nechceme dělat jen luxusní byty," podotkla mluvčí Orka Petra Zdeňková. Zhruba 30 procent komplexu má zůstat vyhrazeno pro zelené plochy, a to ať už v podobě parků, nebo zatravněných střech.

Nemocnice, kterou developer v oblasti plánuje, bude soukromá. "Nyní hledáme operátora, který by zdravotnické zařízení provozoval," upřesnil Vobruba. Stejně tak prý nyní firma jedná s domácími i zahraničními univerzitami, jež by obsadily plánovaný kampus.

Přímo uprostřed plánovaného souboru budov by měl být nový výstup ze stanice metra Vltavská. Výstavbu dopravní infrastruktury nyní podle Vobruby řeší Orco s pražským Dopravním podnikem.

Samotná výstavba by podle viceprezidenta měla být rozdělena na 25 až 30 samostatných projektů, které by měly být schopné se samy financovat.

Bubny původně figurovaly v plánech na využití pro případnou olympiádu v Praze. "V tuto chvíli již s olympijskou variantou nepočítáme," uvedl Vobruba.

Budovy, které na bývalém drážním pozemku v Bubnech stojí, byly prohlášeny za kulturní památku. Přesto je však pravděpodobné, že je bude moci developer zbourat. Požádal totiž ministerstvo kultury o zrušení této ochrany. Podle sdělení mluvčího ministerstva kultury z minulého týdne Národní památkový ústav zrušení památkové ochrany doporučil, stejně jako památkový odbor pražského magistrátu. Bubny přitom byly památkou prohlášeny jen před několika lety.

Odborníci na průmyslové dědictví se zrušením památkové ochrany v Bubnech nesouhlasí. Podle některých názorů lze také očekávat, že se developer bude potýkat s odporem občanů Prahy 7, kterým se prý jeho záměry nemusí zamlouvat. To však zástupci Orka popírají, naopak předpokládají, že obyvatelé městské části zástavbu zanedbaného území uvítají.

Společnost Orco prý ještě neví, jaký bude osud památkových budov. "Diskutuje se o tom, nebylo dáno finální rozhodnutí," řekla již dříve ČTK Zdeňková. Podle ní to ale není v současné době priorita, společnost se soustředí zejména na územní plán. Současný plán nedovoluje na pozemku stavět, změnu ale podporují radnice Prahy 7 i pražský magistrát.

Bubny představují vedle Pankráce, Karlína a Smíchova další z hlavních rozvojových lokalit v metropoli.

Zdroj: Zpráva ČTK 24.6.2008

Související články:
Nádraží Bubny asi přijde o památkovou ochranu
Informace včetně vizualizací  plánovaného projektu Nové Bubny na Aktuálně.cz
Projekty ORCO na veletrhu MAPIC 2007  - Nové Bubny
Pro developery Orco navrhli projekt newyorští architekti Asymptote - informace o projektu na DesignMagazin.cz 
Orco o tomto projektu informuje na str. 16 tohoto dokumentu
Názory čtenářů Skyscrapercity o tomto projektu si můžete přečíst zde

Stránky autorů návrnu - kanceláře Asymptote

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*