Ornament a moderna

Fotogalerie ke článku (1)

Josef Hoffmann

Josef Hoffmann
Celá fotogalerie (1)

Výstava připomínající dílo architekta Josefa Hoffmanna
v Rakouském kulturním fóru v Praze
9.7.-28.8.2009

Výstava připomíná práci zásadního architekta moderny  Josefa Hoffmanna. 
Putovní přehlídka nazvaná Ornament a moderna začala 9.7.2009 a potrvá do 28. srpna.

Výstava ukazuje tvorbu významného architekta a designéra v plné šíři jeho tvorby. Zájemci se dozví o Hoffmannových tvůrčích počátcích, slavné éře jeho vedení firmy Wiener Werkstätte, nejvýznamnějších architektonických projektech i těch dosud málo známých. Přiblíží i osudy a tvorbu Josefa Hoffmanna po druhé světové válce.

Putovní výstavní projekt připravený ve spolupráci s Muzeem užitého a současného umění ve Vídni (MAK) a Moravskou galerií v Brně bude v hlavním městě přístupný skoro celé prázdniny vždy od pondělí do pátku od 10:00 do 13:00 a od 14:00 do 16:00.

Hoffmann se narodil v roce 1870 v Brtnici na Jihlavsku, v jeho tamním rodném domku je dnes muzeum spravované od roku 2006 Moravskou galerií Brno. Hoffmann svou prací zásadně ovlivnil vývoj architektury a designu 20. století.

Architekturu studoval na vídeňské akademii u Karla von Hasenauera a Otto Wagnera. V roce 1897 se podílel s Gustavem Klimtem a dalšími umělci na založení Sdružení výtvarných umělců Rakouska - Secession. Stěžejním bodem Hoffmannovy kariéry bylo založení uměleckořemeslných dílen Wiener Werkstätte (1903 až 1932). Zasáhl téměř do všech oborů uměleckého řemesla: navrhoval sklo, porcelán, kovy, šperky, nábytek, vzoroval kolekce textilií.

K jeho nejvýznamnějším architektonickým projektům patří kromě vily pro rodinu Primavesi v Koutech nad Desnou například sanatorium Purkersdorf ve Vídni, které Hoffmann celé postavil a zařídil s umělci z Wiener Werkstätte. Bruselský palác Stoclet je jedním z nejslavnějších děl moderní architektury, Hoffmann na něm pracoval v letech 1905 až 1911 a postavil ho na zakázku barona Stocleta. Před pár dny byl palác zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Po roce 1919 měl Hoffmann mnoho dlouhodobých zdravotních problémů, na nějaký čas dokonce musel předat svůj ateliér svému kolegovi Oswaldu Haertlovi. Zemřel 7. května 1956 ve Vídni.

Zdroj: Zpráva ČTK 9.7.2009

Doplněno Stavbaweb:
Více informací o Josefu Hoffmannovi naleznete v článku "
Architekt Josef Hoffmann" nebo "Josef Hoffmann â?? Donald Judd: Hypotéza"
nebo na stránkách Wikipedie
zde.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*