Ostrava nechce odkoupit chátrající módní dům Ostravica

Ostrava 11. dubna (ČTK) – Ostrava neplánuje odkoupení chátrajícího Módního domu Ostravica-Textilia v centru města. Vlastníkem souboru tří domů je společnost Amádeus Real, která městu nabídla odkup těchto nemovitostí za zhruba 158 milionů korun. Podle společnosti jde o původní pořizovací cenu. Městu však na nákup i potřebnou opravu chybějí peníze, řekl dnes novinářům primátor Petr Kajnar (ČSSD).

"Je třeba říct, že město v rozpočtu nepočítá s takovou částkou a i kdybychom tyto peníze někde získali, tak jen oprava celé Ostravice by stála kolem půl miliardy korun minimálně. Takže to jsou taky peníze, které město nemá," uvedl Kajnar. Dodal, že budovy jsou navíc určeny ke komerčnímu využití, a proto by bylo výhodnější, aby je získal nějaký developer.

Právě společnost Amádeus Real původně počítala s tím, že historické objekty částečně využije a propojí s novým obchodním centrem, jehož stavbu plánovala na sousedních pozemcích na náměstí Dr. Edvarda Beneše. Společnost ale v březnu od kupní smlouvy na pozemky odstoupila. Městu tak nyní hrozí to, že jí bude vracet nejen 54 milionů korun už zaplacené kupní ceny pozemku, ale společnost už dříve avizovala, že bude vymáhat i náhradu vzniklé škody.

Důvodem odstoupení od smlouvy bylo to, že městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz odmítl dát souhlas s umístěním objektu obchodního centra, a podle soukromé společnosti tak zablokoval územní řízení. Město znovu vyzvalo obvod, aby tento souhlas udělil.

"Rada obvodu Moravská Ostrava a Přívoz bude rozhodovat ve čtvrtek. Uvidíme, jak to dopadne," doplnil Kajnar s tím, že v případném soudním sporu o platnosti odstoupení od kupní smlouvy by právě chybějící souhlas s umístěním stavby mohl hrát důležitou roli. Podle Kajnara se představitelé města chtěli s investorem osobně sejít a jednat o dalším osudu projektu. "Amádeus Real odepsal, že s námi bude jednat pouze písemně," řekl Kajnar.

Dva ze tří chátrajících historických objektů jsou památkově chráněné. Zkáza kdysi nejluxusnějšího obchodního domu města začala v roce 2000, kdy se uzavřel poté, co se v něm při nepovolené rekonstrukci zřítily stropy. Za záchranu někdejšího obchodního domu vznikla ve městě petice, kterou jen v internetové verzi dosud podepsalo více než 5600 lidí.

Organizátoři petice v dnešním tiskovém prohlášení uvedli, že podle právního rozboru, který nechali vypracovat u advokátní kanceláře, jsou případné nároky společnosti Amádeus Real na náhradu škody zcela neopodstatněné. Odstoupení společnosti od kupní smlouvy naopak označují za účelové. "Spíše jde o snahu developera zbavit se z dnešního pohledu nevýhodného závazku stavby zamýšleného obchodního a bytového centra, a to vzhledem ke konkurenční Nové Karolině a jiným konkurenčním, avšak prázdným či poloprázdným bytovým komplexům," uvedli v prohlášení. Možnost tohoto motivu ale už před časem naznačilo i město.

Podle iniciátorů petice by mělo od smlouvy odstoupit samo město. Developer totiž podle jejich mínění porušuje zákonnou povinnost vlastníka starat se o kulturní památky. Petiční výbor znovu kritizoval přístup města i samotného primátora, který podle jejich mínění obhajuje zájmy developera a měl by zvážit odstoupení z funkce. Stejně tak by podle nich měl odstoupit hlavní architekt města Cyril Vltavský.

Související články:

 


 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*