Osud desítek dopravních staveb je nejistý, chybí desítky miliard

Odsouvá se především dokončení páteřní sítě rychlostních silnic a dálnic a také některé obchvaty měst.

Praha 18. září (ČTK) – Osud desítek tuzemských dopravních staveb je kvůli nedostatku peněz nejistý. Odsouvá se především dokončení páteřní sítě rychlostních silnic a dálnic a také některé obchvaty měst. Na dnešním setkání s novináři to uvedl ministr dopravy Gustáv Slamečka. Jen pro příští rok prý chybí na výstavbu silnic a železnic 24 miliard korun.

  

Vláda ve středu schválila aktualizaci harmonogramu výstavby dopravní infrastruktury. Hlavní změnou je posun některých termínů, nejhůře jsou na tom stavby, kde termín předpokládaného dokončení zmizel úplně. To je například dálnice D11 u Hradce Králové, silnice R52 na jižní Moravě nebo rychlostní železnice z centra Prahy na letiště a dále do Kladna.

  

Pokud nejsou peníze, tak nelze očekávat, že se ty stavby dokončí nebo vůbec začnou, už dnes jsou na stavbách redukce,“ uvedl Slamečka. Typickým příkladem, kde se výstavba utlumí hned na počátku, je R49 na Zlínsku směrem na Slovensko. Podobně je na tom podle ministra dopravy obchvat Chrudimi.

  

Státu prý za zakonzervování staveb nehrozí žádné sankce ze strany stavebních firem. Uzavřené smlouvy podle zástupců ministerstva umožňují zastavení výstavby i po ukončení výběrových řízení z důvodů nedostatku peněz. Termíny se budou údajně řešit smluvními dodatky.

  

V rozpočtu fondu dopravy na příští rok jsou na zakonzervování staveb dvě miliardy korun. Podle Slamečky jsou to peníze určené především k dovedení staveb do fáze, kdy je bude možné pozastavit.

  

Ohroženy jsou především stavby, na které není možné použít peníze z evropských fondů. Donedávna hrozila varianta, že na tyto stavby nezbudou příští rok téměř žádné peníze, vláda nakonec schválila dodatečný příspěvek ve výši zhruba 12 miliard korun z dluhopisů. Peníze půjdou na prioritní projekty, především pražský okruh a dálnici D47 na severní Moravě.

  

Dostane se například i na okruh v Českých Budějovicích, kde donedávna hrozilo zastavení stavby. „Zastavení této stavby by městu přineslo obrovský dopravní problém,“ uvedl Slamečka. Okruh má být zároveň přivaděčem k nové dálnici D3, jejíž dostavba je však ve hvězdách. Omezení by se nemělo týkat ani městských staveb v Plzni a Ústí nad Labem.

  

Nejohroženější velké stavby (bez termínu dokončení):

Stavba Odhadované náklady na dokončení  Poznámka
R49 (Zlínský kraj) 30 miliard Kč Na úsek Hulín – hranice ČR/SR nejsou na léta 2010 až 2012 žádné peníze
R52
 (Jihomoravský kraj)
10 miliard Kč Na úsek Pohořelice – hranice ČR/Rakousko nejsou na léta 2010 až 2012 žádné peníze
D11/R11 (Královéhradecký kraj) 34 miliard Kč Na úsek Praskačka – hranice ČR/Polsko nejsou na léta 2010 až 2012 žádné peníze
I/42 – Velký městský okruh Brno 12 miliard Kč Nejkritičtější potřebu pokryjí příští rok zhruba dvě miliardy z dluhopisů
D3/R3 (Jihočeský kraj) 66 miliard Kč Dokončení dálnice má financovat soukromá firma v projektu PPP – několikrát byl odložen
Rychlodráha Praha – Kladno 32 miliard Kč Na léta 2010 až 2012 nejsou žádné peníze

  
 sin dvd

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*