Ve čtvrtek 27. listopadu se v Praze na půdě fakulty architektury konalo slavnostní vyhlášení vítězů mezinárodní soutěže architektonicky, energeticky a konstrukčně výjimečných staveb Building Efficiency Awards 2014. Letos se do této prestižní soutěže přihlásilo 230 staveb z České a Slovenské republiky, odborná porota ocenila nejlepší projekty v sedmi kategoriích. A Otevřená zahrada byla mezi nimi.
Vzdělávací a poradenské centrum Otevřená zahrada Nadace Partnerství získala 3. místo v kategorii Nebytové domy. Vítězem kategorie se stal ostravský Concepthouse. Krom tohoto ocenění má Otevřená zahrada již na svém kontě Cenu ministra životního prostředí za energeticky úspornou stavbu (soutěž Stavba roku 2013), Cenu Nadace ABF a Centra pasivního domu. Unikátní pasivní dům se zelenou střechou patří k nejlepším ukázkám zeleného stavění v České republice.
Budovu, která vrůstá do špilberského svahu, navrhl pro Nadaci Partnerství pražský ateliér Projektil architekti (Ing. arch. Adam Halíř) a postavila společnost Skanska. Energetický koncept navrhl prof. Jan Tywoniak z ČVUT ve spolupráci s projektanty z Techorg. Slouží jako vzdělávací a poradenské centrum a sídlo hned několika neziskových organizací. Dům obklopuje zahrada čtyř živlů (autorkou je Lucie Komendová) s 12 hravými stanovišti určenými pro vzdělávání žáků a studentů, které vytvořili brněnští výtvarníci Petr Korecký, Ondřej Slavík a David Fišer. Celý tento areál, nazvaný Otevřená zahrada, zpřístupnila Nadace Partnerství v dubnu 2013 a od té doby jej navštívily tisíce obyvatel i návštěvníků Brna. Na projekt obdržela Nadace Partnerství spolufinancování z Operačního programu pro životní prostředí.
Funkční náplní domu je poradenské, konferenční a vzdělávací centrum. Poskytuje zázemí pro více než 60 pracovních míst odborníkům z neziskových organizací a nabízí k pronájmu konferenční sál a jednací místnosti pro dalších 90 lidí. Interiér pasivního domu zdobí informační biosystém, který vytvořili grafici Studia Pixl-e pomocí trávy, listů a zvadlých květin z brněnských květinářství.
Součástí hlavních komunikací je foyer s možností instalace výstav. V současné době zde probíhá prodejní výstava 40 uměleckých děl 12 významných autorů. Je součástí galerijního programu Nadace Partnerství a Domu umění města Brna.
Vzhledem k poslání celého areálu je samotný objekt referenční realizací s environmentální tematikou – příručka v praxi. Jak uvádí Miroslav Kundrata, ředitel Nadace Partnerství: „Cílem pasivní budovy v centru univerzitního Brna je také vzdělávání a inspirace investorů ze soukromé i veřejné sféry. Chceme, aby při svých záměrech nových staveb nebo rekonstrukcí brali ohled na dlouhodobé spotřeby energií, vody i celkové zátěže na životní prostředí, nejen na okamžité náklady výstavby.“
Building Efficiency Awards (BEFFA) je soutěž současných stavebních projektů s výjimečnou energetickou, konstrukční a architektonickou hodnotou realizovaných. Soutěž pořádá o.p.s. BEFFA za odborné garance Vysokého učení technického v Brně a dalších univerzit (ČVUT, STU Bratislava, TU Liberec, TU Zvolen). Předsedou poroty složené z odborníků a zástupců relevantních profesí z České a Slovenské republiky je zástupce odborného garanta soutěže doc. Ing. Jiří Hirš, CSc. Každoročně soutěž podporují i další odborné autority (ČKAIT) a ministerstva.
tisková zpráva
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,