ov-a: Chalupa v Tupadlech

Rekonstrukce 170 let staré chalupy na soudobé bydlení

Architekti: ov-a, jiří Opočenský, Štěpán Valouch
Statika: Jan Pohl
Místo: Tupadly, Czech Republic
Realizace: 2008
Pozemek: 1241 m2
Zastavěná plocha: 245 m2
Užitbá plocha: 336 m2
Foto: Tomáš SoučekChalupa stará asi 170 let stojí v malé zemědělské obci na jihu Čech. Původní dům je složen ze tří částí vrstvených za sebou. V čele je dřevěné obydlí se světnicí, předsíní a kuchyní. Za ním navazuje kamenný chlév s klenutým stropem. Stavení uzavírá cihelná stodola, jejíž tenké zdivo je zesíleno pilíři.Klientovým zadáním bylo zachovat původní obytnou část pro ubytování návštěv a využít pro bydlení hospodářské prostory stavení.
Cílem naší práce bylo nalézt vhodnou míru nového zásahu a zachovat charakter původní malebné chalupy.
Stávající obytná část byla pouze renovována, chlév stodola a půda byly přestavněny na obytný prostor, při zachování jejich hospodářského charakteru.Atmosféra stodoly s otevřeným krovem je zdůrazněna zachováním otvorů vjezdových vrat na jihu i severu. Interiér s průhledem napříč stodolou se spojuje s životem na zahradě. Pohled zevnitř se podobá velkoformátovému obrazu, který se mění podle ročních období, podle počasí i podle denní doby. Krov i stěny jsou v interiéru ponechané v původním stavu pouze sjednocené bílým nátěrem.
Původní obytná část domu je propojena s přestavěným chlévem a stodolou nově proraženými dveřmi. Vzniká tak komunikační páteř, průhled domem zakončený novým oknem ve východním štítu. Přímé rovné schodiště na půdu je umístěno tak, aby nenarušilo krov. Přes galerii jsou přístupné dvě ložnice, otevřené až do hřebene střechy.
Všechny nově obydlené části jsou zatepleny z vnější strany minerální vatou s prkenným pobitím. Na čelní roubené části byla zrenovována vápenná omítka. Střešní krytina je z lehkých šablon, které nepřitěžují stávající krov a jsou v místě tradiční.
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*