Ovocnářský výzkumný institut Holovousy

Projektovou dokumenta zpracovala scipolečnost JIKA-CZ. Autorem je Ing. arch. Pavel Kramář, spoluautorem vyšších stupňů je Ing. arch. Miroslav Gebas. Hlavním inženýrem je Ing. Jiří Slánský. Stavebníkem je Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský Holovousy s.r.o.


V Holovousích se staví Ovocnářský výzkumný institut za 380 mil.

(ČTK) – V Holovousích na Jičínsku stavbaři budují Ovocnářský výzkumný institut, který by se měl stát špičkovým pracovištěm českého ovocnářského výzkumu. Stavba, jejímž investorem je Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský, oficiálně začala loni v srpnu. Nyní z ní je hotová základová deska a buduje se skelet prvního nadzemního podlaží. Rozpočet stavby činí 378 milionů korun bez DPH, vše by mělo být hotové na jaře 2015. ČTK to řekl jednatel ústavu Jaroslav Vácha.

Současně s hlavní budovou stavbaři pracují na skleníku, dvou objektech garáží pro zemědělskou techniku a inženýrských sítích. "Dosavadní teplé počasí stavbě přálo," řekl Vácha k postupu prací. V březnu by měli stavbaři začít přestavovat sklad ovoce tak, aby do něj výzkumníci mohli už na podzim uložit ovoce z letošní sklizně. Současně s rekonstrukcí skladu začne i výstavba skladu obalů.

Institut, jehož stavbu platí dotace z fondů Evropské unie, by měl pomoci zvýšit konkurenceschopnost českého ovocnářství v Evropě. Měl by se stát i vzdělávací základnou pro české ovocnáře. Dosud holovouský výzkumný ústav sídlí v pronajatém areálu místního zámku a možnosti jeho rozvoje jsou velmi omezené. Výzkumníci by měli ve vlastních objektech získat jistotu budoucnosti.

Celkový objem dotace projektu činí 567 milionů korun a pokrývá všechny uznatelné náklady investice. Stavební část projektu dodává sdružení Jablko, které tvoří firmy Hochtief CZ a BAK stavební společnost. Vedle stavební části půjdou další peníze na přístroje do laboratoří, na obnovu zastaralé polní mechanizace, archeologický výzkum, dodávky pesticidů, závlahy či protikroupová opatření v sadech.

České ovocnářství ročně tvoří hodnotu kolem tří miliard korun a dává práci přibližně 6000 lidí. Holovouský ovocnářský ústav, jehož vznik spadá do roku 1951, má nyní přes 70 zaměstnanců. 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*