Palác EURO

Fotogalerie ke článku (2)

EURO

EURO

EURO

EURO
Celá fotogalerie (2)

Palác EURO

Publikováno: Stavba 2/2003, recenze Marian Zervan a Pavel Halík

Praha 1, Václavské náměstí 2
Autoři: 1997-1999 Omicron-K — studie, projekt pro ÚR, projekt pro SP, dokumentace pro výběr dodavatele
2000-2002 DaM — studie změny fasády a dispozice, dokumentace pro výběr dodavatele, projekt pro provedení stavby, projekt změny stavby před dokončením, autorský dozor GP
Investor: LBB REALITY spol. s r. o.
Realizace: 2001-2002
Foto: Filip Šlapal


Popis stavby
„Zlatá věž na Zlatém kříži v centru Zlaté Prahy“.
Novostavba uzavírá řadu budov ve spodní části západní strany Václavského náměstí. Předchůdcem Paláce Euro byl historický třípodlažní nárožní dům, odstraněný během výstavby metra v 70. letech. Nový polyfunkční dům obsahuje obchodní a kancelářské provozy.
Koncept návrhu je založen na principu vícevrstevnatosti a kontrastu „vkládaných“ pravoúhlých hmotových celků s transparentním vnějším pláštěm, modelovaným měkce do křivky a vše sjednocujícím.
V druhém plánu se v nároží objevuje kontrastní strohá kubická hmota s vrstvou svislých nastavitelných clon ve zlaté barvě. V nejexponovanějším místě domu pak tento vnitřní kubus proráží klidnou horizontální hmotu vnějšího pláště a dává vzniknout dominantě zlaté věže. Ta je výškovou odezvou protějšího nároží — věže Paláce Koruny, s níž Palác Euro tvoří symbolickou vstupní bránu do prostoru náměstí.

Ocenění: Finalista Ceny EU — Mies van der Rohe 2003; nominace na titul Stavba roku 2003 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*