Palác Jalta na Dominikánském náměstí v Brně

Bytový dům s obchodní pasáží a suterénním kinem Bio Moderna vznikl podle návrhu stavitele Jaroslava Polívky v roce 1929. Ve stejném roce zakoupilo budovu mezinárodní hnutí Křesťanského sdružení mladých žen (YWCA), které v horních patrech původně zamýšlelo zřídit ubytovnu pro ženy a dívky. Od roku 1934 byl však již vlastníkem domu Československý stát.
Pětipatrový dům byl postaven s ohledem na jeho multifunkční využití, které se projevuje v členění uličního průčelí. Velké výkladce přízemí byly stejně jako prostory pasáže určeny ke komerčním účelům, v prvním a druhém patře se nacházely kancelářské prostory. Vyšší patra, z nichž poslední je vybaveno terasou, plnila obytnou funkci. V současné době je budova nevyužita a její nynější vlastník město Brno usiluje o prodej vhodnému investorovi. (doplněno Stavbaweb – zdroj: brněnský architektonický manuál.cz)

Palác Jalta v Brně (zdroj foto: mapy.cz /autor foto Ivo Resner) Pasáž Jalta (zdroj foto: brunn.cz)
Brněnská radnice našla kupce na dům Jalta za 100 milionů korun

(ČTK) – Brněnské radnici se přihlásil zájemce o koupi domu Jalta na Dominikánském náměstí v centru města. Město chce za Jaltu nejméně 100 milionů korun a neúspěšně ji nabízelo více než dva roky. Nyní se objevil vážný zájemce, řekl ČTK náměstek primátora Oliver Pospíšil. Příští týden by měl kupující složit kauci. Ještě do 11. března se může přihlásit i jiný zájemce. Stejný termín platí i pro řízení týkající se prodeje kojeneckého ústavu, který už má dva vážné zájemce. Dům získá vyšší nabídka, o prodeji rozhodnou zastupitelé na dubnovém zasedání.

Jalta je více než 80 let starý dům postavený ve funkcionalistickém slohu. V přízemí a nižších patrech jsou kanceláře, prostory pro obchody, ve vyšších patrech byly byty. Za minulého režimu byl v Jaltě tuzex a kino. Město novému majiteli neklade žádné podmínky budoucího využití. "Omezení vyplývají z toho, že je budova památkově chráněná a platí tam určitý územní plán," řekl ČTK Pospíšil. Jalta je určená jako místo pro obchod a služby.

Brněnskému magistrátu se v posledním roce nedařilo drahé nemovitosti prodat. Nyní našel zájemce i o koupi kojeneckého ústavu v ulici Hlinky. O prvorepublikovou vilu se zajímají dva uchazeči, oba složili kauci a do 11. března může do řízení vstoupit i další lidé. Budovu za nejméně 65 milionů korun, která je ve špatném technickém stavu, dostane nejvyšší nabídka.

Jaltu směnilo minulé vedení radnice za jiné nemovitosti ve městě. Směna byla kritizovaná a radnice dům nikdy pořádně nevyužívala. Posledních sedm let je zavřený. Podle informací České televize je nutné do Jalty investovat dalších 362 milionů korun, protože je ve špatném stavu.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*