Palais Lumière – Cardinův mrakodrap v Benátkách

(ČTK) – Plány francouzského módního návrháře Pierra Cardina, který chce v jedné z okrajových čtvrtí Benátek postavit 244 metrů vysoký mrakodrap, vzbuzují mezi obyvateli severoitalského města velké vášně. O velkolepém projektu za tři miliardy dolarů (asi 63 miliard korun) bude v nejbližších dnech rozhodovat zastupitelstvo, napsal italský deník Corriere della Sera. Proti stavbě ale vystupuje řada odpůrců, kteří se obávají, že mrakodrap naruší strukturu historického města.
Tzv. Světelnou věž navrhl Pierre Cardin společně se svým synovcem, architektem Rodrigem Basilicatim (doplněno Stavbaweb).

Palais Lumiere
O stavbě výškové budovy na místě bývalé chemické továrny ve čtvrti Porto Marghera se mluví už několik let, parcela je však stále prázdná. V 69patrovém mrakodrapu nazvaném Palais Lumière (Palác světla) by měl být hotel a také vzdělávací centrum věnované módě a designu.

Projekt podporuje vedení regionu Veneto, stavba má ale řadu odpůrců. Těm v první řadě vadí, že dům bude vyšší než dosavadní dominanta Benátek – věž chrámu Svatého Marka. "Cardin chce po sobě v Benátkách zanechat svůj podpis. Jeho věž by se ale hodila spíš k šejkům, kteří stavějí stále vyšší mrakodrapy, aby dali na odiv své bohatství. To není nic pro Benátky," tvrdí kunsthistorik Tomaso Montanari, který stojí v čele kritiků.

Jedním ze sporných bodů je i to, že budova svou výškou překročí hranici 110 metrů, kterou kvůli bezpečnosti leteckého provozu zavedl italský úřad pro civilní letectví (ENAC). To ale příznivci projektu za překážku nepovažují. "Palais Lumière bude kompletně osvětlený a stane se z něj vstupní brána do Benátek. Bude to taková benátská Eiffelova věž," myslí si například předseda regionální vlády v Benátsku (Venetu) Luca Zaia.

Za projektem rozhodně stojí i Pierre Cardin a jeho spolupracovníci. Pokud by město nakonec stavbě nedalo zelenou, chce Cardin mrakodrap vybudovat jinde.

Cardin, devadesátiletá legenda módního návrhářství, se v roce 1922 narodil ve vesničce u Benátek. Proto také chce v regionu investovat. Kromě toho ale dál vede své módní impérium, které ovšem hodlá v blízké budoucnosti prodat za odhadovanou cenu kolem dvou miliard eur.

Palais Lumiere
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*