Palmovka park II

Tři nové propojené budovy vyrůstají vedle centrály Metrostavu v Koželužské ulici v Praze 8. Nový administrativní komplex Palmovka park II tu podle návrhu architekta Josefa Pleskota staví jako investor Metrostav Development.

Vizualizace AP Ateliér Vizualizace AP Ateliér

Návrh Palmovka parku II na první pohled zaujme trojlístkem oblých budov s hranatými nástavbami, které vyrostou nad společným parterem a skrytými dvoupatrovými podzemními garážemi se 184 parkovacími místy. Zeleň na mnoha pobytových střešních zahradách domy opticky začlení do nového parku, který vznikne ve východní části pozemku. Výraz komplexu bude ladit s podobou dnešní centrály Metrostavu, kterou architekt Josef Pleskot a jeho kolegové z AP atelieru navrhovali před zhruba 13 lety. Novostavba k sobě citlivě přičlení i dva sousedící domy dochované z původní zástavby.
Pro udržení genia loci staré Libně se architekti při návrhu Palmovka Parku II nechali inspirovat nahodilostí zdejší původní zástavby. Uličky židovského města s průchody do dvorů připomene v novostavbě společné přízemí. Složí je tři celky, plošně odpovídající půdorysu budov nad nimi, a společná pasáž, která poslouží jako vstupní hala do všech částí komplexu. Podle logických toků pohybu osob bude mít tři vstupy a dva společné komunikační uzly, ze kterých povedou jádra výtahů a únikových schodišť určená pro všechny tři kancelářské věže. V jejich čtyřech, respektive pěti patrech s oblými půdorysy a jednoči dvoupatrovými střešními nástavbami budou umístěny luxusní kanceláře s celkovou plochou přes 12 400 m². Dispozice administrativních prostor umožní volbu mezi vytvořením malých uzavřených místností nebo kanceláří typu openspace. Podle energetické náročnosti se celý komplex zařadí mezi úsporné budovy třídy B.
Celá oblast mezi libeňským zámečkem a Libeňským mostem ohraničená Zenklovou a Voctářovou ulicí je podle územního plánu určena pro smíšenou zástavbu a Metrostav Development v ní vlastní většinu pozemků. Jejich zástavba započala už v roce 1998, kdy začal vyrůstat Palmovka park I – centrála společnosti v Koželužské ulici, v podzemí propojená s objektem v Zenklově, kde dnes sídlí divize 2 a naši developeři. Palmovka park II, který by měl začít sloužit v září 2013, doplní ve třetí etapě stejnojmenného projektu další administrativní budova.
(zdroj: zpravodajství Metrostav – 25. března 2011 / 5 / XXIII)investor: Metrostav Nemovitostní, uzavřený investiční fond
generální dodatavatel: Metrostav, divize 6
architekt: AP Atelier

realizace: 2012—2013


Vizualizace – dodavatel rastrové fasády: Sipral a. s.


Vizualizce: Gradus Praha
(studie spaceplanningu a architektonického řešení interiérů pro novou centrálu společnosti Metrostav a jejich divizí)


Metrostav čeká velké stěhování, začne už v září
(ČTK) – Přední tuzemskou stavební společnost Metrostav čeká letos velké stěhování. Všechny divize společnosti se z různých míst v Praze přesunou do nové budovy, která nyní roste vedle sídla společnosti na Palmovce. Generální ředitel Metrostavu Pavel Pilát v rozhovoru pro ČTK řekl, že všichni zaměstnanci budou přestěhovaní do konce letošního roku.

"Stěhování vypukne v září, takže přestěhováni bychom chtěli být do konce roku," poznamenal Pilát, podle nějž půjde o postupný proces. "Snažíme se, aby nám stěhování zabíralo co nejméně času a co nejméně nás odvádělo od práce," dodal šéf Metrostavu. Denně by se tak do nového sídla mělo přestěhovat maximálně pět desítek zaměstnanců.

Jako první se do věže A na začátku září začnou stěhovat zaměstnanci centrály společnosti, která je hned přes ulici. Poté budou následovat jednotlivé divize. Úplně nakonec se bude stěhovat také dceřiná firma Metrostavu, společnost Subterra, která obsadí současné kanceláře centrály.

Stěhování má stavební firmě přinést další úspory. "Sice může vypadat trochu nelogicky, že si v době krize stavíme nové sídlo, ale jde o úsporné opatření. Sestěhujeme sem totiž všechny divize, které máme různě po Praze. Tím budeme moci centralizovat sdílené služby, jako například materiální, provozní či mzdové účtárny," vysvětlil Pilát s tím, že i provoz jedné budovy místo deseti vyjde výrazně levněji. Další náklady se pak uspoří zrychlením a zefektivněním komunikace mezi centrálou a jednotlivými divizemi.

Stávající sídla divizí Metrostav prodává nebo už dokonce prodal. Právě výnos z jejich prodeje má financovat stavbu nového sídla, jejíž náklady se odhadují na půl miliardy korun. Na zhruba 17 tisících metrech čtverečních hrubé podlažní plochy bude pracovat na 800 lidí.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*