Památkáři po sedmi letech dokončili sčítání vzácných nemovitostí

Fotogalerie ke článku (1)

Logo NPÚ

Logo NPÚ
Celá fotogalerie (1)

Památkáři po sedmi letech dokončili revizi všech památkově chráněných objektů v Olomouckém kraji. Jeho výsledkem je nová písemná a fotografická dokumentace včetně digitalizovaných zakreslení v katastrálních mapách, sdělila ČTK Iva Orálková z olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ).

Podle Orálkové byla nová identifikace památek potřebná kvůli proměnám vlastnických vztahů v minulých letech. "Informace o památkové ochraně se při nich někdy ztrácely, takže si majitelé někdy ani nebyli vědomi, že vlastní chráněný objekt. Údaje často nejsou ani v katastru nemovitostí,“ řekla Orálková.
Mnohé historické budovy a nemovité památky jsou dnes v jiném stavu nebo stojí dokonce na jiném místě než v době zapsání na seznam památek. Některé byly zničeny nebo nenávratně znehodnoceny. Například na Prostějovsku zaniklo více než dvacet domů chráněných většinou jako doklad lidové vesnické architektury. Byl mezi nimi také větrný mlýn v Horním Štěpánově, z nějž dnes zbyly jen dva rozpadlé mlýnské kameny.
Orálková podotkla, že počet památek v současnosti vzrůstá, protože části nemovitostí se stávají samostatnými památkami, jak vyžaduje nová legislativa. "Týká se to například oltářů, kostelních varhan, nebo soch v jejich blízkosti," vysvětlila.
Nejvíce památek bylo zapsáno 60. letech 20. století. Celkově jich je na Olomoucku evidováno 2107. Dokončená opětovná identifikace si v regionu vyžádala práci 24 památkářů. Projekt financovalo ministerstvo kultury. Získané informace z celé ČR skončí v kartotéce Ústředního seznamu nemovitých kulturních památek a budou zveřejněny na internetových stránkách Národního památkového ústavu.
Jak podotkla Orálková, navazující projekt nyní sbírá informace o movitých památkách.


Zdroj: Zpráva ČTK, knc, mol, 13. února 2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*