Památkáři zrekonstruovali morový špitál v Budějovicích

(ČTK) – Národní památkový ústav (NPÚ) v Českých Budějovicích zrekonstruoval za více než 24 milionů barokní morový špitál z 16. století. Do nově zřízených prostor se přestěhuje část úředníků NPÚ. Vznikne zde i malé muzeum. Památkáři chtějí také rekonstruovat a zpřístupnit veřejnosti sousedící kapli Nejsvětější Trojice. ČTK to dnes řekl ředitel NPÚ v Českých Budějovicích Petr Pavelec. Budova špitálu, která v době svého vzniku sloužila jako útulek pro lidi nakažené infekčními nemocemi, je kompletně opravená. „V interiérech byly odstraněny novodobé stavební prvky z předchozí rekonstrukce v 80. letech minulého století,“ uvedl Pavelec. Nové jsou fasády domu, ale také oplocení předzahrádky a funkční dlážděná úprava části vnitřní zahrady. V části špitálu chce NPÚ zřídit komorní muzeum.

Českobudějovický pozdně gotický morový špitál s kaplí je zajímavý tím, že se zachoval v architektonicky čisté podobě. První zmínky o něm sahají do roku 1371. O jeho tehdejší podobě se bližší informace nedochovaly. Současná podoba pochází z let 1513 až 1515. Významného rozšíření v rámci barokních přestaveb se celý areál včetně kaple Nejsvětější Trojice dočkal v letech 1763 až 1779.

Práce na kapli se letos soustředí na exteriér. Kromě nátěru fasád přijdou na řadu sadové úpravy zahrady a její vybavení odpovídajícím mobiliářem. Tato část rekonstrukce vyjde téměř na dva miliony korun.

V interiérech kaple Nejsvětější Trojice se zachovaly malby pozdně barokního malíře Františka Jakuba Prokyše. „V klenbě kostela jsou vyobrazeni Abrahám se třemi mládenci, sv. Augustin, andělé se symboly Nejsvětější Trojice a znak města Českých Budějovic. Naopak na stěnách má freska ornamentální charakter a na východní stěně doplňuje oltář iluzivní malbou,“ popsal výmalbu kaple Pavelec. Kromě fresek se se chystají opravy mobiliáře a podlah a vybavení doplní nové kostelní lavice. Tato poslední fáze by měla vyjít zhruba na čtyři miliony korun.

Historie areálu bývalého morového špitálu je bohatá. V 19. století se z něj stal chudobinec, který fungoval ještě krátce po roce 1948. Později se změnil na byty a špitální kostel sloužil k občasným bohoslužbám do roku 1971. V roce 1977 byl opuštěný a zanedbaný objekt převeden do správy Krajského střediska státní památkové péče a ochrany přírody. Při tehdejší rekonstrukci vznikla v podkroví půdní vestavba využívaná jako kanceláře pro účely památkové péče až do roku 1996. Později byl objekt využíván k ubytování příslušníků českobudějovické salesiánské komunity.
zdroj foto: Geocaching.com/ SilverCB

Morový špitál s kostelem Nejsvětější Trojice

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Mám jen drobný problém. Kdo zrekonstruoval a kdo to platil? Že by památkáři ze svého rozpočtu? Proboha, nic proti obnově památek nemám, ale hlavní zásluha asi patří místním. P.Š

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*