Památník národního písemnictví nově jako Muzeum literatury hledá novou vizuální identitu

Památník národního písemnictví (PNP) je muzeem, které se soustřeďuje především na vývoj literatury a knižní kultury v českých zemích a významné osobnosti této oblasti od 18. století do současnosti. Velké množství archiválií, knih a výtvarných děl řadí sbírky PNP k nejvýznamnějším v Evropě.

Muzeum české literatury pod názvem Památník národního písemnictví vzniklo v roce 1953. PNP stojí také za soutěží Nejkrásnější české knihy roku, kterou pořádá společně s Ministerstvem kultury České republiky.
 
Zbrusu nové muzeum s netradiční expozicí věnovanou české literatuře otevře instituce v 1. polovině roku 2021 v Petschkově vile v Bubenči, kam se přesune ze Strahova. Budova momentálně prochází rekonstrukcí. K muzeu bude náležet i literární kavárna, programový sál, studovna, odborná pracoviště a rozsáhlá zahrada. Podobu expozice, která slibuje zajímavý návštěvnický zážitek a sama o sobě bude uměleckým dílem, má na starosti architektonické studio Objektor.  

Původní jméno instituce obsahující slovo „památník“ pak může působit matoucím dojmem, proto se instituce rozhodla zakomponovat slovo muzeum i do značky, kterou se bude na veřejnosti prezentovat.

„Nová vizuální identita by měla instituci prezentovat, v kontextu stěhování do nových prostor, jako moderní Muzeum literatury, které bude oslovovat návštěvníky formou unikátní, jednoduché, moderní a přitom nadčasové vizuální komunikace, která instituci zařadí po bok světových muzeí,
“ komentuje záměr Vladimír Uhlík, vedoucí Oddělení prezentace sbírky PNP.

PNP organizoval na podzim 2018 otevřenou designérskou soutěž, porota však z došlých návrhů vítězný nevybrala. S dalším postupem se instituce obrátila na Czechdesign.

Kromě samotného managementu soutěže organizace Czechdesign pomohla i např. s definicí zaměření muzea nebo marketingovou strategií. „Abychom co nejvíce zabezpečili úspěšný výsledek soutěže, potřebovali jsme projekt detailně poznat a posunout kupředu, definovat strategii nové značky. Proto startu předcházela i pečlivá analytická příprava a strategický workshop se zadavatelem,“ komentuje zapojení Jana Vinšová, ředitelka Czechdesign.

„Organizaci Czechdesign jsme oslovili na základě referencí, úspěšného realizování výběrových řízení na vizuální identitu několika příspěvkových organizací MK ČR, “ doplňuje Uhlík.

Soutěžící mají za cíl navrhnout funkční systém vizuální identity a brand identitu značky Muzeum literatury, která by měla reflektovat nové potřeby prezentace instituce a komunikaci směrem k širší cílové skupině, než měla instituce doposud.

Soutěž je vyhlášena jako uzavřená a dvoukolová. Do soutěže je vyzváno 7 účastníků, do 2. kola postoupí max. 3 účastníci. Všichni účastníci obdrží za odevzdaný návrh v každém kole skicovné. Vítěz obdrží zakázku na realizaci grafického řešení vizuální identity Muzea literatury včetně licence. Konečné výsledky budou oznámeny v listopadu 2019.
 
ÚČASTNÍCI SOUTĚŽE
20YY Designers
Adam Uchytil + Markéta Steinert a Jakub Korouš
Dipozitiv
Heyduk, Musil & Strnad
KONTRA
Little Greta
Studio Marvil

POROTA
Externí odborníci:
MgA. Tomáš Brousil – typograf, pedagog UMPRUM
MgA. Zuzana Lednická – grafická designérka, studio NAJBRT
Mgr. Kateřina Přidalová – teoretička grafického designu, pedagožka na Scholastice
Zástupci muzea:
Mgr. Zdeněk Freisleben – ředitel
Mgr. Vladimír Uhlík – vedoucí Oddělení prezentace sbírky

www.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz
www.czechdesign.cz

tisková zpráva

Doplněno Stavbaweb:
Na webu CZECHDESIGN čtěte také rozšířený článek o průběhu soutěže. 

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Taky máte pocit, že národní písemnictví a literatura není tak úplně totéž?

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*