Památník ticha v Bubnech by mělo spravovat ministerstvo kultury

(ČTK) – Památník ticha, který dosud vznikal kolem nádraží Praha Bubny péčí obecně prospěšné společnosti, by se měl stát příspěvkovou organizací ministerstva kultury. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) předloží vládě návrh na její zřízení. Vyplývá to z materiálu pro jednání vlády, které má ČTK k dispozici. Památník ticha by byl 30. příspěvkovou organizací ministerstva. Na letošní rok se počítá s rozpočtem 6,8 milionu korun, pro dva další roky by rozpočet památníku měl být kolem 13,5 milionu korun.

Po dokončení rekonstrukce budovy a vybudování expozice by od roku 2023 měl být rozpočet asi 28 milionů korun. První tři roky by mělo v památníku pracovat devět lidí, od roku 2023 pak asi 23 zaměstnanců. „Materiál jsme dali do meziresortního připomínkového řízení. Očekávám, že na vládu by mohl jít přibližně za měsíc,“ sdělila 21. dubna 2020 ČTK mluvčí ministerstva Michaela Lagronová.

Účelem Památníku ticha má být interpretace osudů části židovského obyvatelstva během druhé světové války a významu nádraží Praha-Bubny a přilehlé městské části Prahy 7, se kterou jsou neoddělitelně spojeny transporty do ghett, koncentračních a vyhlazovacích táborů.

S myšlenkou na přebudování nepoužívaného nádraží Praha-Bubny na Památník ticha přišel před lety filmový dokumentarista a ředitel obecně prospěšné společnosti Památník Šoa Praha Pavel Štingl. Památník nemá být jen pietním místem, měl by v něm vzniknout vedle stálé expozice prostor pro sezonní projekty a vzdělávací centrum.

Symbolicky prvním krokem přestavby železniční stanice bylo v roce 2015 odhalení sochy Aleše Veselého, která nahrazuje obvyklý význam základního kamene. Má podobu koleje směřující k nebi. Po mnohaletých neúspěšných pokusech o jednání se státem či městem Praha loni Štingl řekl, že v práci na něm už nechce pokračovat.

Na projektovou přípravu stavby MK poskytlo Památníku Šoa Praha přibližně 5,6 milionu korun, dokumentace se má předložit do konce září. Na další části projektu se počítá s výdaji asi deset milionů korun. MK dále vyčlenilo 50 milionů na vytvoření stálé expozice v Památníku ticha. Výdaje na rekonstrukci a dostavbu budovy MK odhaduje až na 200 milionů korun, o ty se musí navýšit jeho rozpočet; peníze by se měly čerpat v roce 2022.

Součástí materiálu předkládaného vládě je převzetí aktivit obecně prospěšné společnosti Památník Šoa do konce letošního roku. Budovu nádraží a pozemky v Holešovicích se využívají na základě dohod mezi Památníkem Šoa, magistrátem a Správou železnic.

Související články:

Praha vybrala firmu pro přeměnu nádraží Bubny na Památník ticha  11.12.2019
Revitalizace nádraží Bubny na Památník ticha  3.12.2018

Více zde: PAMÁTNÍK TICHA BUBNY

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*