Památník Zámeček v Pardubičkách

(ČTK) – V Galerii města Pardubic jsou od úterý k vidění návrhy na novou podobu Památníku Zámeček. Město vybíralo z osmi nabídek. Lidé mají možnost prohlédnout si skici do neděle. ČTK o tom informovala manažerka galerie Ivana Panochová. Němci na místě, kde je dnes památník, popravili za heydrichiády obyvatele osady Ležáky a další vlastence. Místo je národní kulturní památkou.

Porota se rozhodla neudělit první cenu, měla k návrhům výhrady. Nejvýše oceněným projektem se stal návrh architektů Jana Žalského a Víta Podráského, o třetí místo se dělí MCA atelier a Projektil architekti.

Nový památník bude vznikat ve dvou etapách. Architekti Žalský a Podráský navrhli odstranit současný objekt, ve kterém je expozice.

Novou expozici navrhli v podzemí, přístupnou po rampách. Po jejích stranách budou jména 194 obětí. Proti demolici se v minulosti ohradil Klub přátel Pardubicka. Památník je národní kulturní památkou, bude proto obtížné bourání stavby prosadit.

Žulový pomník věnovaný obětem na místě zůstane jako dominantní prvek. V druhé etapě mají být odstraněny původní přístupové plochy, chystá se úprava cest a zeleně a instalace venkovních osvětlených nosičů, kde budou informace o památníku. Město nechá dosázet les, čímž se podoba území přiblíží roku 1942.

Pardubice rovněž usilují o propojení památníku s Larischovou vilou, kde Němci vlastence vyslýchali. Město jedná, zatím bezúspěšně, se společností Foxconn, která pozemek vlastní. Přímá veřejná cesta mezi těmito místy není, ač jsou od sebe kousek.

Po dlouhých jednáních tchaj-wanská firma na sklonku roku 2014 věnovala vilu zvanou také Zámeček Československé obci legionářské. Ta se snaží zchátralou stavbu postupně s pomocí dotací od kraje, měst a ministerstva kultury opravit a zpřístupnit veřejnosti.

Doplněno Stavbaweb:
Předmětem soutěže bylo nalezení vhodného architektonického řešení pro ideový koncept expozice na území NKP – Pietní území Zámeček v Pardubičkách. Návrh obsahuje i nové řešení expozice NKP (Národní kulturní památka). Nedílnou součástí je řešení nástupního prostoru a přilehlého okolí památníku. Soutěž byla vyhlášena jako užší, anonymní, jednokolová, projektová architektonická.

Výsledky soutěže:
2. cena

Návrh č. 2 – žalský architekt – Ing. arch. MgA. Jan Žalský, Ing. arch. Vít Podráský
Návrh ke stažení: ZDE

3. dělená cena
Návrh č. 1 – MCA atelier s. r. o.  
Návrh ke stažení: ZDE

3. dělená cena

Návrh č. 8 – PROJEKTIL ARCHITEKTI s. r. o.  
Návrh ke stažení: ZDE

Hodnocení poroty, anotace jednotlivých návrhů a další informace najdete ZDE.

Historie Zámečku – Larischovy vily najdete ZDE.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*