Panna & Baba

Bytový dům se nachází v klidné části Strašnic, v docházkové vzdálenosti od stanice metra. Na rozhraní drobné zástavby a parku, na parcele, která se nachází mezi dvěma různými typy zástavby, jsme navrhli objekt, jehož tvary jsou přímou odpovědí na urbanistické souvislosti. Na společné parkovací podnoži se nachází dvě hmoty reagující nejen na měřítko okolních domů, ale i na potřebné odstupy a výškové limity. Výsledkem je výrazná kompozice, která je sjednocena architektonickým výrazem. Jednotícím prvkem jsou například přísně čtvercové okenní otvory.

Dvojjedinost formy pak nachází svůj odraz v názvu projektu odvozeném od typické siluety Českého Ráje, který se z našeho pracovního názvu stal i tím marketingovým.

Prostorový koncept domu byl založen na neokázalé modernosti a snaze o příjemné prostředí, které však nezatěžuje své okolí přílišnými vhledy do soukromí. Správně namíchaný poměr otevřenosti a uzavřenosti je zárukou městského výrazu stavby.
 
Vstup do objektu tvoří poloveřejné patio, místo setkání i odpočinku. Byty mají vždy oddělenou noční a denní část a vyvážený poměr mezi výhledy do zeleně a prosluněním. Samozřejmostí je terasa, lodžie nebo balkon. Společná podnož stavby obsahuje technologické zázemí a parkování. Vzhledem k limitním prostorovým možnostem je suterén přístupný autovýtahem.

Stavební a technologické řešení bylo vedeno snahou o propracovaný detail a maximální užitný komfort. Materiálové řešení je postaveno na cihelných páscích těžko pojmenovatelné, ale příhodné barvy a elegantní antracitové černi výplní otvorů a zámečnických prvků.

Autorská zpráva
Foto: Filip Šlapal

Dům získal Cenu partnera České ceny za architekturu.
Z hodnocení poroty: Vyvážená kompozice neokázalé stavby nízkoenergetického rezidenčního projektu umocňuje použití ušlechtilých materiálů. Návrh je velmi kvalitní počínaje urbanistickým řešením a dobrými dispozicemi bytů konče.

Autoři: Matyáš Sedlák, Milan Jirovec; spoluautor Tomáš Fejkl; spolupráce STTAB s.r.o. – statika betonových konstrukcí

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*