Pardubice budou pokračovat v projektu úprav Tyršových sadů

(ČTK) – Po dlouhé diskusi 11. prosince zastupitelé Pardubic znovu "dali zelenou" projektu rozsáhlé revitalizace Tyršových sadů v sousedství zámku. Radnice ho před časem kvůli výhradám části veřejnosti a odstoupení vybrané stavební firmy pozastavila. Zastupitelé vzali na vědomí úpravu projektové dokumentace a uložili vedení města v projektu pokračovat.Odpůrci projektu vytýkali zejména velký rozsah kácení stromů a keřů a vysoké náklady. Podle upraveného projektu by mělo být odstraněno asi 100 dřevin, například na severním konci promenády zůstane zachován březový háj. Ve schodišti z náměstí Republiky do parku budou stromy ponechány. Autoři ustoupili i od záměru vybudovat umělý potok a levnější budou lavičky, které se dříve staly symbolem nákladnosti projektu. Každá měla stát téměř 69.000 korun, v parku jich mělo být 42.

Autor projektu, architekt Tomáš Jiránek, uvedl, že projekční náklady by neměly přesáhnout 70 milionů korun. Původně měla revitalizace stát 83 milionů korun.

Radnice chce podat novou žádost o dotaci Regionální radě regionu soudržnosti Severovýchod a vyhlásit nové výběrové řízení na dodavatele. Regionální rada na podzim na žádost Pardubic prodloužila termíny dokončení projektů z integrovaných plánů rozvoje krajských měst. Do konce příštího roku musí být vyčerpáno 75 procent, do konce roku 2014 pak 99 procent peněz. Pokud by se městu dotaci získat nepodařilo, hrozily by mu podle náměstka Františka Brandla sankce či vracení dotací u již uskutečněných projektů z Integrovaného plánu rozvoje města.

Doplněno Stavbaweb:

Tyršovy sady v Pardubicích
Soutěž na urbanistické a architektonické řešení Tyršových sadů : 2002
Vítězný návrh: Atelier Zahrada nad Metují / Tomáš Jiránek
Spoluautoři: A. Jiránková, M. Lehmann, M. Turba, J. Vyškovský
Projekt: 2010-2011
Hlavní projektant:
New Visit, s.r.o., Tomáš Jiránek – hlavní architekt
Spoluautoři: Marek Lehmann,  Vlastimil Koupal


Podrobné informace o projektu naleznete i na stránkách Pardubic – Revitalizace Tyršových sadů.
Prezentaci návrhu zde.Související články:

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*