Vítězem soutěže na urbanistické a architektonické řešení Tyršových sadů v roce 2002 byl Atelier Zahrada nad Metují / Tomáš Jiránek.
Pardubice 2. prosince (ČTK) – Pardubice v nejbližší době vypíší výběrové řízení na návrh projektu obnovy Tyršových sadů v centru města. Původní studie, která vzešla ze soutěže v roce 2002, je podle radnice již neaktuální, v některých ohledech byla také příliš velkorysá. Pro novou podobu parku chce magistrát využít hlavně evropské dotace, řekl ČTK náměstek primátora Alexandr Krejčíř.
„Máme již schválené zadávací podmínky výběrového řízení, vypsáno bude během několika týdnů. Vítěz bude poté také zpracovávat další stupně projektové dokumentace,“ uvedl Krejčíř.
Architektonická studie z roku 2002 zčásti vycházela z původního vzhledu parku v době výstavy tělovýchovy a sportu v roce 1931. Navrhla do parku hlavní promenádu ze Sukovy třídy proti ulici Na Hrádku až na nábřežní komunikaci u labského jezu. Opravit se měly cesty, vzniknout vodní plochy a veřejné osvětlení. Při obou nástupech do parku měly vyrůst zajímavě řešené kavárny, podél promenády směrem k ulici U Stadionu pak řada vodních ploch. Okraj Tyršových sadů na místě bývalých jatek v ulici U Stadionu měl být zastavěn, vzniknout by zde měl například hotel, sportovní centrum, bytový dům, multikulturní sál, restaurace, kavárny a další vybavení včetně dětských hřišť.
„Zadávací podmínky z původní studie vycházejí, ale názory na park, jeho propojení se zámkem a využití vody se změnily. Projektant také musí počítat s tím, že návrh půjde realizovat,“ řekla ČTK hlavní architektka města Petra Nacu.
Tvůrci budou muset respektovat historii sadů a sousedství cenného pardubického zámku. Město také nepočítá s tím, že by se v Tyršových sadech pořádaly masové akce, k jakým patřilo letní kino. Vodní plochy zatím v parku být nemají, vzniknout by mohly v budoucnu napojením na dnes poškozený Císařský náhon, který prochází potrubím zhruba v ose území. „Začne se vlastně projektovat znovu,“ uvedla Nacu.
Pro obnovu Tyršových sadů chce radnice získat peníze z evropských fondů, projekt je zařazen do Integrovaného plánu rozvoje města. Krejčíř odhadl celkové náklady na zhruba 65 milionů korun, z nichž až 90 procent může pocházet z dotace.
Doplněno Stavabweb:
Stanovisko vítěze soutěže :
Je nám velmi líto, že si musí město Pardubice „uvolňovat ruce k reálnému projektování za rozumné peníze“. Jak snadná a laciná zkratka mimo podstatu věci. Tato formulace zraňuje nejenom nás, ale domníváme se také odbornou způsobilost porotců soutěže a tehdejšího vyhlašovatele soutěže, kterým byl stále stejný subjekt, tedy Statutární město Pardubice. Kde bere pan primátor tolik pýchy a sebejistoty, když si může dovolit urazit tolik lidí najednou, to netušíme. Vždyť smyslem architektonických soutěží je právě vybrat možného koordinátora všech dílčích substancí problému a povinností architekta je také nahlížet úlohu celistvě a vyváženě. Na to je architekt, na rozdíl od speciálních profesí, školen a sahá sem prapodstata činnosti architekta. A právě veřejná architektonická soutěž je považována v Evropě za nejtransparentnější způsob výběrového řízení.
Tomáš Jiránek / Atelier Zag´hrada nad Metují
Související články:
Tyršovy sady v Pardubicích
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…
Těším se. Ale jak může někdo tvrdit, kdy začne stavět? Copak může vědět, jak dlouho bude trvat povolovací proces, výkupy…
Kéž by ty přístřešky byly všude, kde jsou dnes nekryté vstupy, bez ohledu na to, jestli vedou přímo do metra,…