Parkovací dům v Ostravě bude podle návrhu firmy PROJEKTSTUDIO

(ČTK) – Nový parkovací dům u Domu kultury města Ostravy se bude stavět podle návrhu ostravské společnosti PROJEKTSTUDIO EUCZ, která zvítězila v architektonické soutěži. Přišlo do ní 42 návrhů, dva z nich musely být vyloučeny kvůli nesplnění soutěžních podmínek. Ve finále porota vybírala ze sedmi nejlepších návrhů. Novinářům to řekla náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová (ANO).

Stavět by se mohlo začít v roce 2021. Parkovací dům bude stát na proluce v sousedství Krajského úřadu Moravskoslezského kraje na místě dnešního parkoviště, které má kapacitu 70 aut. Kapacita parkovacího domu bude 679 parkovacích míst. Cena by se měla pohybovat okolo 300 až 350 milionů korun. Stavba by mohla být dokončena během 18 měsíců. Objekt bude mít jedno podzemní a šest nadzemních pater.

„Nový parkovací dům bude vypadat jako socha a je zajímavou reakcí na návrh koncertní haly. Do struktury města přinese nový prvek, kterým ho obohatí. Pomůže vyřešit potřebu parkování v této atraktivní lokalitě. Poslouží nejen návštěvníkům institucí v okolí, ale také rezidentům,“ uvedl primátor Tomáš Macura (ANO), který byl členem poroty.

Porota posuzovala nejen architektonické řešení samotného parkovacího domu včetně úprav veřejných prostranství, ale například i provozní, dopravní a technické řešení či finanční náročnost navrhovaného řešení.

„O jednotlivých návrzích dlouho diskutovala, u toho vítězného ocenila, že nový objekt vynikne vedle sousedících, poněkud komisně vyhlížejících budov, a přitom je do lokality zasazen s citem a respektem k okolí. To je důvod, proč se vyplatilo i na parkovací objekt realizovat architektonickou soutěž,“ míní Bajgarová, která rovněž byla porotkyní. Připomněla, že v lokalitě mají vzniknout významné stavby, kromě nové koncertní haly například i takzvaná Černá kostka, která bude sídlem vědecké knihovny.

„Do budoucna se musíme zabývat celou koncepcí ulic 28. října a Opavská, které nyní představují spíše bariéru. Tu chceme eliminovat a umožnit lepší pohyb pěších i cyklistů a vytvořit přirozenější propojení s centrem města,“
uvedla Bajgarová. Podle ní by se právě touto problematikou měl zabývat i nově vzniklý Městský ateliér prostorového plánování a architektury.

S vítězem architektonické soutěže město nyní uzavře smlouvu na zhotovení projektové dokumentace. Všechny návrhy, které přišly do soutěže, město představí veřejnosti na výstavě na přelomu roku.

Doplněno Stavbaweb:
Výsledky soutěže
:
1. místo – PROJEKTSTUDIO EUCZ
2. místo – Sollaron Architects 
3. místo – ZALUBEM

Porota pracovala ve složení: architekti Tadeáš Goryczka, Barbara Potysz (náhradník za Pavlu Melkovou), Aleš Student, David Chmelař a Martin Chválek. Spolu s primátorem Macurou a náměstkyní Bajgarovou byli dále členy poroty místostarosta obvodu Moravská Ostrava a Přívoz David Witosz a náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jaroslav Kania.
Zdroj: fajnOVA.cz

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Skvělý návrh, výtečný nápad, zdánlivě nízká cena a architektonicky velice atraktivní stavba. Za toto nutno chválit ÚHA i vedení města.
    Naopak nepříliš vkusná bude nová koncertní hala přes ulici. Ona je zajímavá, ale pouze z ptačí perspektivy, z pohledu chodce bude hodně nepříjemná. Bude vzbuzovat nepříjemné pocity něčeho brutálního, co sem nepatří. Ale parkovací dům, to je jiný šálek kávy! Takové domy potřebuje i jižní město i Poruba, a hned několik. třeba jen 3 podlažní, a pod zem, ale na vhodných místech. Máme taková.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*