Parky nedaleko Špilberku v Brně město za 100 milionů korun opraví

Rekonstrukci zeleně vede architektka Eva Damcová, která na obnově parku pracuje už od roku 1994.

Brno 4. listopadu (ČTK) – Parky kolem brněnského hradu Špilberk, na které se dosud nedostalo při postupných opravách, se budou revitalizovat. Brněnští radní tento týden schválili smlouvu o evropské dotaci 57 milionů korun. Zbytek do zhruba stomilionových nákladů zaplatí město. Za peníze by se mělo opravit u Špilberku několik menších zákoutí. Například takzvaný Malý Špilberk, řekl dnes novinářům primátor Roman Onderka.

  

Prostor leží mezi Pellicovou ulicí a Úvozem. Zahradníci by tam měli ošetřit zeleň, vysázet nové dřeviny a stavbaři opravit cesty. Zlepší se tak propojení mezi oběma ulicemi.

  

V parku Studánka, který leží pod Husovou ulicí, zase dělníci obnoví Pramen zdraví. Ze skály pod Petrovem tryskal v době založení parku na počátku 19. století. Nově sice nebude mít pramenitou vodu, ale i voda z městského vodovodu je podle zástupců města kvalitní. Úpravy se budou týkat i Kapucínských teras.

  

Zahradníci a stavbaři mají podle Onderky práce dokončit do listopadu 2011, v ceně jsou tak výsadby i jejich údržba po nějaký čas. V roce 2011 chce brněnská radnice dokončit obnovu celého parku kolem hradu Špilberk, protože uplyne 150 let od jeho založení.

  

Park kolem Špilberku je podle představitelů Brna unikátní. Nachází se přímo ve středu města, navíc na svazích kopce, který dokola obepíná, aniž by byl přerušen. Město do obnovy parku v posledních letech vložilo desítky milionů korun. Na radnici nyní uvažují o dalších investicích, například stavbě lanovky, která by vyvezla turisty nahoru k hradu. Právě strmý svah, do nějž musejí návštěvníci při cestě na hrad vystoupat, vydávají zástupci města za hlavní důvod odtrženosti Špilberku od městského života. Lanovka by bariéru měla odstranit.

  

Zdroj: Zpráva ČTK z 4. 11. 2009

  

Související články:

Denisovy sady a park Studánka

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*