Pasivní bytové domy Bílá hora

Dva osově souměrné vilové domy obsahují 16 bytů různých velikostí, které nabízejí bydlení v dojezdové vzdálenosti do centra a zároveň umožňují využití klidného bydlení v zeleni. Rozdělená menší hmota bytového domu zapadá měřítkem do okolní zástavby. Myšlenka osové souměrnosti domů i parteru byla přejata z nedalekého kostela Panny Marie Vítězné na Bílé hoře. Z ulice Na Bělohorské pláni navrhujeme přímou krytou rampu do 1. PP. Úroveň 1. NP je oproti okolnímu terénu zvýšena o 1 m – nadzemní podlaží se tím dostala na platformu, která se mezi domy stane vyvýšeným společným prostorem s posezením pod stromy. Došlo tak ke gradaci parteru mezi domy. Bezbariérový vstup do objektů navrhujeme po rampě podél severní fasády.
Domy mají čtyři nadzemní podlaží, z nichž 4. NP je částečně ustupující. Tvarově je objekt rozdělen do tří hlavních hmot, které jsou výškově i materiálově odlišeny. Projekt je plánován v nízkoenergetickém až pasivním standardu a předpokládá se zde využití rekuperačního větrání a fototermických panelů pro ohřev teplé užitkové vody.

Fasády jsou provedeny ve třech hlavních materiálech: bílá omítka, velkoformátové desky Cembrit Cembonit šedého a cihlového odstínu. Šedý odstín desek rozehrává nepravidelný spárořez, naproti tomu cihlový odstín, který bude především na severní fasádě využívá jednoduché horizontální členění. Balkony jsou vizuálně odcloněny dřevěnou treláží (sibiřský modřín), která se opakuje i na clonících stěnách mezi předzahrádkami a u bočních stěn pergol v 1.NP. Předpokládáme porůstání pergoly a treláže popínavými rostlinami. Barevný kontrast fasádám dávají textilní rolety na oknech na jižní, východní a západní fasádě a textilní výsuvné markýzy na terasách v 4.NP v tmavě červeném odstínu. Veškerá okna navrhujeme jako dřevohliníková s izolačním trojsklem a větracími štěrbinami. Zábradlí balkonů je pojato jako skleněné z poloprůhledného mléčného skla s ocelovými nosnými prvky.

Autorská zpráva

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*