Pasivní dům v Lidečku s tepelnou ztrátou do 2 kW

Použití cihelného systému HELUZ Family 2in1 je optimální možností pro získání dotace
Dnes se velmi často hovoří o pasivních, nízkoenergetických a nulových domech. A jak tvrdí odborníci, v průběhu několika let se jiné domy stavět ani nebudou. Jednak proto, že legislativa a normy budou určovat co si postavit, ale především proto, že ekonomické přednosti a užitné vlastnosti těchto domů jednoznačně ovlivní i rozhodování budoucích stavebníků co vystavět.

My jsme se však chtěli na takový dům osobně podívat, zeptat se investora, pro jaký dům se rozhodl a proč. A také se od nějaké kompetentní osoby dozvědět, jak získat dotaci na Zelená úsporám.

Zajeli jsme se tedy podívat až na moravsko-slovenskou hranici, do obce Lidečko-Račné na Zlínsku. Přijeli jsme v době, kdy byla hrubá stavba před dokončením. Chybělo jen osadit okna a dveře, a jak nám řekl investor domu pan Viliam Gruner, jen silné mrazy nedovolily rozestavěné dílo dokončit.
 
Ceny energií ovlivnily rozhodování jaký dům postavit
První otázka na investora tedy byla, pro jaký dům se rozhodl.
„Víte, než jsme začali stavět, nebyli jsme rozhodnuti pro nějaký konkrétní typ domu, myslím tím pasivní, nízkoenergetický, nebo standardní. Člověk staví dům většinou jednou za život a proto, že jsem se nikdy nebránil novým technologiím, a také proto, že ceny energií nás dnes limitují, rozhodl jsem se, že se spojím s někým, kdo mně poradí, pro co se rozhodnout.“
Pan Viliam Gruner měl štěstí. Již před lety potkal člověka, který nejen rozumí stavařině, ale je i odborníkem v oblasti energeticky úsporných projektů.
„S Ing. Pavlem Sýkorou se znám již mnoho let a on, jako energetický specialista, mi pomohl s rozhodnutím. Jeho argumenty mě přesvědčily jít cestou, která má budoucnost. Padlo rozhodnutí postavit pasivní dům. Doporučil mi, z čeho dům postavit, aby splňoval kritéria pasivního domu. A také proto, že stavební místo je na sluneční straně, doporučil mi, tuto stavební dispozici využít.“
 
Chtěl jsem cihlový a úsporný dům

Dřevostavbu jsem nechtěl, protože ani ceny nejsou ještě na takové úrovni, jakou bych si představoval, a úroveň, jakou má zděný dům, také ne.
A potom přišla akce Zelená úsporám, a bylo rozhodnuto. Představa postavit si úsporný dům a získat při tom značnou finanční dotaci byl motiv, který definitivně rozhodl. Z těchto prostředků se dají pořídit úsporné technologie, které k takovému domu patří, například tepelné čerpadlo.
Chtěl jsem zděný dům a v našem vnitřním „výběrovém řízení“ nám jako hlavní stavební materiál vyšel HELUZ. Také energetický auditor jednoznačně podpořil stavbu domu z tohoto materiálu. Podle jeho slov, komplexní stavební systém HELUZ dokáže zajistit potřebná kritéria, která jsou nutná na posouzení stavby jako pasivního domu. Právě nová generace cihelných bloků HELUZ splňuje požadavky na nízkoenergetické a pasivní stavby bez zateplení. Broušené cihly HELUZ Family a Family 2in1 mají nejlepší tepelněizolační vlastnosti na českém trhu v porovnání s ostatními materiály pro jednovrstvé zdivo.
Byl tu i odborník na tlakové testy, které jsou nutné pro schválení stavby jako pasivního domu. Když viděl, z čeho je to postavené, že jsou to cihelné bloky s integrovanou izolací HELUZ Family 2in1, řekl, že s tímto materiálem nebudou žádné problémy.
Tato stavba je kombinovaná s dřevěnými stropy. Dnes, s odstupem času, lituji, že jsem i stropy neudělal z keramických materiálů HELUZ Miako. Měl bych mnohem méně komplikací se zateplením střechy a stropů, než mám nyní. Také jsem si myslel, že by to bylo o mnoho dražší, ale nebylo. Tímto zjednodušením stavby by to celou výstavbu urychlilo.
Kdybych už od prvopočátku uvažoval o tom, že chci postavit pasivní dům, tak bych využil na vše, pokud jde o stavební část, komplexní systém HELUZ.
„Pokud vás zajímá, co všechno se musí udělat pro to, aby bylo možné dosáhnout na zajištění státní dotace, na to na všechno vám odpoví, a mnohem přesněji než já, Ing. Pavel Sýkora, energetický specialista,“ řekl nám v závěru našeho setkání Viliam Gruner.
 
Když chcete dotaci na pasivní dům, poraďte se s energetickým specialistou
S Ing. Pavlem Sýkorou jsme se sešli v nedalekém motorestu. Zajímalo nás, co to vlastně je energetický auditor, čím se zabývá a co řeší.
Jak jsme se od něj dozvěděli, dříve energetický auditor, dnes energetický specialista se zabývá energetickými výpočty. Vypracováváním energeticky úsporných projektů, které lze použít do dotačních titulů.
„Pokud si chce investor postavit pasivní dům a získat na něj dotaci, musí se veškerá stavební dokumentace dostat na stůl energetického specialisty. Pokud má energetický specialista k dispozici výkresy ze stavebního povolení ještě před započetím stavby, je to levnější a efektivnější. Tady se již také rozhoduje o tom, z čeho se bude stavět. Pokud se začne s výstavbou dříve a už se tam dala obyčejná cihla, tak se musí počítat se zateplením pláště dodatečným celoplošným zateplením /Etics/. Pokud se tam zvolí cihla, která je vyplněna polystyrenem, jako je HELUZ Family 2in1 500 mm, pak je realizace domu mnohem efektivnější. Životnost zateplování je posunuta na délku životnosti cihly, neboť tepelněizolační hmota je uzavřena v komůrkách cihly.“
Jak nám Ing. Pavel Sýkora ještě prozradil, úloha energetického specialisty je v této fázi zásadní. Při komunikaci se zákazníkem a projektantem navrhuje a doporučuje taková technická řešení, která vedou ke konečnému projektu pasivního domu.
„Každý sám musí vědět, co chce, jaký dům si chce postavit a jaký materiál na něj použít. Na trhu je dnes všechno možné a dostupné. Pokud si ale investor vyhodnotí výhody a nevýhody každého materiálu a každého systému, může zjistit, že HELUZ Family 2in1 je optimální. Svou trvanlivostí, stavbou, dotací,“ řekl nám v závěru setkání Ing. Pavel Sýkora.
Tudy vede cesta k získání ekonomického a energeticky úsporného domu, cesta k získání státní dotace Zelená úsporám.
 
Dům má nižší spotřebu tepla, než má rychlovarná konvice
Dům ještě není dokončen, ale předpokládá se, že jeho tepelné ztráty budou do 2 kW. Ano, čtete správně, například varná konvice má příkon kolem 2,2 kW.
Tato nízká tepelná ztráta domu je dána především použitím špičkového materiálu na obvodové zdi z HELUZ Family 2in1. Samozřejmě je nutno dimenzovat i ostatní konstrukce, aby nezaostávaly za kvalitou HELUZ Family 2in1. Dům je nutno osadit kvalitními okny a dostatečně izolovat také stropy i podlahy. Komfortní a úsporné podlahové vytápění bude napojeno na špičkový systém tepelného čerpadla – měděný zemní kolektor – s přímým vypařováním chladiva. Tento systém je mnohem účinnější než dříve používaná plastová trubka.
S investorem i energetickým specialistou jsme se shodli, že vyprojektovat dům a zvolit správný materiál jsou předpoklady k tomu, aby správná stavební firma tyto představy a záměry naplnila.
Domluvili jsme se tedy, že se na stavbě znovu sejdeme při její kolaudaci, kdy již bude možné fakticky získat od státu finanční dotaci z fondu Zelená úsporám. Bude také příležitost dát slovo zástupcům realizační firmy, dozvědět se od nich i něco více o výstavbě podobných pasivních domů, a jaké mají zkušenosti s výrobky HELUZ právě na těchto stavbách.
 
Pasivní dům Lidečko Račné

Projektant: Ing. Petr Bystřina
Stavební firma: Stavební firma Juřička, Lidečko
Měrná spotřeba tepla: do 20 KWk/ m2 a rok /topení a teplá voda/
Energetická náročnost: A
Zařazení: Pasivní dům
Skladba konstrukce: Jednovrstvá, bez zateplení
Použitý materiál HELUZ:
Obvodové zdivo – HELUZ Family 2in1 / 50 cm,
keramické překlady HELUZ,
nosné roletové a žaluziové překlady HELUZ.

Publikováno v časopise Stavba č. 2/2017, str. 60-61

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*