Pasivních domů se loni v ČR připravil dvojnásobek, celkem tisíc (ČTK) – Loni se v Česku připravila projektová dokumentace pro tisíc energeticky úsporných rodinných domů. Proti roku 2013 jde o dvojnásobek, informovala  21. dubna aliance Šance pro budovy. Zhruba třetina těchto tzv. pasivních domů se obešla bez státní podpory.

Zásadní vliv na tento nárůst má program Nová zelená úsporám, jen loni program podpořil stavbu 800 pasivních domů. Během let 2009 až 2012 v Česku vyrostlo přes 700 pasivních domů. I ty byly většinou podpořeny z původního programu Zelená úsporám.

„Zaznamenáváme značný růst poptávky po pasivním bydlení. Odhadujeme přitom, že dalších 20 až 30 procent domů vzniká bez dotací, v minulém roce tak bylo připraveno zhruba tisíc projektových dokumentací pro pasivní domy a domy velmi blízké pasivním. To je téměř deset procent všech novostaveb rodinných domů,“
řekl ředitel sdružení Centrum pasivního domu Jan Bárta. Výrazně přibylo i bytů v pasivních bytových domech.

Podle předsedy Sdružení EPS ČR Pavla Zemeneho nemusí být pasivní domy díky dotacím dražší než klasické stavby. Jejich majitel pak ušetří na provozních nákladech. „Hlavní výhodou pasivního domu oproti klasické novostavbě nebo nezateplené nemovitosti je snížení nákladů za energie na vytápění, velmi výrazné zlepšení kvality vnitřního prostředí domu a zvýšení hodnoty domu na realitním trhu,“ řekl Zemene. Roční výdaje za energie na vytápění bývají podle něj proti klasickému rodinnému domu až pětkrát nižší.

Trendu rostoucího zájmu o energeticky úsporné budovy využívají stavitelé komerčních budov. „Zatímco ještě v roce 2009 v Česku nebyla ani jedna certifikovaná budova, nyní jich je už více než sto. Certifikát přitom garantuje nejen nízkou spotřebu energie a zdrojů, ale také kvalitu použitých materiálů či kvalitní vnitřní prostředí pro uživatele,“ podotkla výkonná ředitelka České rady pro šetrné budovy Simona Kalvoda.

Do energetických úspor se pustila i státní správa. „Jen v roce 2014 státní správa investovala do modernizace objektů přes 270 milionů korun, což je mírný nárůst oproti předchozímu roku. Objem úspor za rok 2014 u dosud realizovaných projektů je přes 230 milionů korun,“ poznamenal předseda Asociace poskytovatelů energetických služeb ČR Ivo Slavotínek.

Data o počtu pasivních domů vychází z evidence programu Zelená úsporám a Nová zelená úsporám a vlastního průzkumu aliance Šance pro budovy. Ta sdružuje šest jiných asociací, pod něž spadá 350 firem zaměřujících se na stavbu a renovace budov. Český statistický úřad souhrnná data o vývoji energeticky úsporného stavebnictví nesleduje.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*