Rekonstrukce stávajícího pavilonu na pavilon skla byla
navržena pro umístění soukromé sbírky historického skla Loetz a pořádání
krátkodobých výstav současného skla.
Pavilon byl postaven v roce 1959 v akci Z pro výstavy klatovských karafiátů. Od
80. let do současnosti v něm byl umístěn depozitář a dílny Vlastivědného
muzea.
Největší architektonickou hodnotou pro nás byla figura stavby – odstranili jsme
přidané historické vrstvy, aby vyniknul čistý základní tvar pavilonu ve tvaru
písmene U. Zazdili jsme všechny původní otvory včetně centrálního vstupu a
prolomili symetricky dva nové otvory ve štítech. Jeden otvor je vstupem. Oproti
původnímu centrálnímu je umístěn asymetricky, aby expozice mohla vyplnit celý
prostor. Orientaci jsme zdůraznili organickou křivkou chodníku vinoucí se z
ulice zahradou k pavilonu. Druhým otvorem je velké okno s průhledem do zahrady,
které dává tušit světlo na druhé straně expozice při vstupu a vytváří tak
uvnitř výstavy „pauzu“ s posezením. Třetí otvor tvoří kruhový světlík s horním
rozptýleným světlem. Expozice je umístěna do vitrín, které jsou součástí
obvodových stěn, takže se návštěvník pohybuje obklopen tvary a barvami
historického skla. Tvarování vitrín vycháelo z geometrie pavilonu a dotváří podobu
interiéru. Ten je rovněž určen pro krátkodobé výstavy objektů různých měřítek.
Součástí expozice je betonové točité schodiště do suterénu, kde je zázemí.
Další technické zázemí se šatnou je ve zděné „kapse“ u vstupu. Bílá
sjednocující barva podtrhuje barevnost exponátů i zahrady a nechává vyniknout
tvaru pavilonu i vnitřnímu prostoru v jemných odstínech. Organicky tvarovaná
zahrada, přístupná veřejnosti, doplňuje geometrický koncept. Grafika a vizuál
pavilonu v detailech řezů písma Gotham doplňuje architekturu.
Autorská zpráva
Stavba byla zařazena mezi nominace České ceny za architekturu 2016
Pavilon byl publikován
v časopise Stavba 2/2015
Autoři: atelier 25 s.r.o. – MgA. Martin Kožnar, Ing. arch.
MgA. Jiří Bíza























Proboha, a co takhle nějaké barvy na chodby? Třeba různě barevné dveře - i pro snadnější orientaci. Tohle je jak…
Pokud se na plochách bude používat posypová sůl, tak si rostliny opravdu pochutnají…
Podcast je podle mě skvělý formát pro předávání zkušeností ze stavebnictví. Pokud se v něm budou objevovat nejen odborníci, ale…
Skvělá iniciativa. Kvalitních a srozumitelných informací o stavbě domu není nikdy dost. Podcast si ráda poslechnu:-);-)
Jako člověk, který stavěl dům, vím, kolik nejasností a protichůdných rad člověk během stavby potká...Proto vítám každý projekt, který přináší…