Patkau Architects: lineární dům

Nový dům, nazvaný Villa Klaathem podle majitelů, se rozkládá v přímé lince o délce 84 metrů.

Místo: Salt Spring Island, Britská Kolumbie
Autor:
Patkau Architects
2006-2009
Foto: archiv autorů



Autorská zpráva
Farma o rozloze 16 akrů na ostrůvku Salt Spring  v úžině Georgia mezi Vancouverským ostrovem a pevninskou Britskou Kolumbií.
Pozemek domu je rozpůlený od východu k západu řadou vzrostlých Douglesek. Od jihu k severu klesá mírný svah. Jižní polovinu pozemku zabírá ovocný sad, severní půlka je louka.

Stávala tu chata, která byla prodána a přemístěna na sousední pozemek. Stodola, garáž a pracovna zůstaly. Nový dům, nazvaný Villa Klaathem podle majitelů, se rozkládá v přímé lince o délce 84 metrů po jižní straně borovic. Sad byl doplněn o další ovocné stromy, a tak nový dům ještě více zvýraznil rozdíl mezi kulturní zahradou na jihu a přírodní loukou na severu. 

Dům je průchodem rozdělen na hlavní obytnou část a pokoj pro hosty. Fasády domu jsou obloženy černými cementovláknitými panely, které dům takřka zneviditelňují proti zeleni borového porostu. Interiéry mají měkké světlo díky translucentním akrylátovým panelům. Přes čtyřicet střešních oken a světlíků přivádí do interiéru báječné množství světla. Prostor je dělen a definován pomocí hmoty železobetonového krbu a dřevěné místnůstky pro technické zázemí domu. Panely jsou plně otevíravé, takže během příznivého počasí lze dům přeměnit na zcela otevřený pavilon.


krytý ochoz a kancelář


otevřené panely


venkovní otočné zdi, pohled do obývacího pokoje a kuchyně z patia, betonový krb v obývacím pokoji





kuchyně


chodba, ložnice, koupelna



situace





přízemí



střecha













 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*