Patnáctičlenný sbor odborníků poradí při obnově vily Tugendhat

Fotogalerie ke článku (1)

Vila Tugendhat, Brno (zdroj: arch.mcgill.ca)

Vila Tugendhat, Brno (zdroj: arch.mcgill.ca)
Celá fotogalerie (1)


Brno 1. prosince (ČTK) - Na obnovu brněnské vily Tugendhat dohlédne patnáctičlenná skupina architektů, znalců památek a restaurátorů z ČR i Evropy. Vznik poradního sboru dnes schválili městští radní. Sbor bude mít poradenskou a konzultační úlohu a bude spolupracovat s firmou, která památku bude opravovat, řekl dnes ČTK mluvčí magistrátu Pavel Žára. Město nyní firmu vybírá.

Jmenování odborného týmu navazuje na konferenci, která se k památkové obnově vily uskutečnila v červnu v Brně. Sboru předsedá Ivo Hammer, světový odborník na restaurátorství a manžel dědičky původních majitelů vily Daniely Hammer-Tugendhatové. "Paní Tugendhatová je členkou komise také, i když ne jako řádný člen, má čestnou funkci," řekl Žára.

České odborníky v komisi zastupují například ředitel jihomoravských památkářů Petr Kroupa, šéf magistrátního památkového odboru Martin Zedníček a architektka z Muzea města Brna Iveta Černá.

Vila Tugendhat je zapsaná na seznamu UNESCO jako jediná česká stavba moderního umění. Její opravu plánuje radnice léta, termíny jejího zahájení se však stále odsouvají. Radní slibují, že výběrové řízení na opravu vily, které vyhlásili před několika týdny, bude už poslední a vítěz památku zrestauruje.

Na opravu je nejvyšší čas, památkáři dali městu termíny, dokdy musí opravit jednotlivé části vily, které jsou v havarijním stavu. První z nich mají být v pořádku příští rok. Vila je na seznamu kulturního dědictví UNESCO zapsaná od roku 2001 a o nutném restaurování se mluví od té doby.

Související články: 
Na opravu vily Tugendhat asi Brno získá 100 milionů korun z EU

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*