Patrick Blanc: Vertikální zahrada, z přírody do města

Úterý 5. října 2010 v 17h00 ve Francouzském institutu v Praze, Štěpánská 35, Praha 1.
V cyklus přednášek „Rozumět světu
„Zamýšlet se nad životem ve městě: výzvy udržitelného urbanismu“V rámci 4. ročníku mezinárodního festivalu moderní a současné architektury ArchitectureWeek probíhajícího od 4. do 17. října 2010 přijede do Prahy Patrick Blanc představit svůj koncept vertikálních zahrad, jež přinášejí biodiverzitu na betonové městské stěny. Jedná se o novou techniku kultivace rostlin bez substrátu, kterou je díky nízké hmotnosti možné realizovat na stěně libovolné výšky, ve venkovních i vnitřních prostorech a při jakýchkoliv klimatických a světelných podmínkách.

Během své přednášky ve Francouzském institutu v Praze promluví Patrick Blanc o vědeckém přínosu, který jeho svislé zahrady nabízejí z pohledu trvale udržitelného rozvoje a životního prostředí, a způsoby jejich praktické realizace.
A jaké je jejich tajemství? Na nosnou zeď či stěnu je umístěna kovová konstrukce, jež slouží jako podklad pro 10mm silnou PVC plachtu, na níž jsou připevněny 2 vrstvy 3mm polyamidové zahradnické plstě. Tato plsť napodobuje mech, jenž roste na skalnatých stěnách a jenž slouží jako podpora kořínků mnoha druhů rostlin. Síť trubic přivádějících rostlinám výživu a minerální látky potřebné pro jejich růst je ovládána elektronicky. Polyamidová plsť je napuštěna tímto výživným roztokem, jenž se vlivem gravitace dostává až do spodní části konstrukce. Systém funguje jako uzavřený okruh: rostliny si vezmou výživu, kterou potřebují, a přebytečná vláha je zachycena vespodu konstrukce v odtokovém kanálu, odkud je uvedena znovu do oběhu.
Patrick Blanc je uznávaný botanik, výzkumný pracovník na CNRS (Národní ústředí pro vědecký výzkum) a specialista na rostliny tropických lesních podrostů. Jeho vertikální zahrady se dočkaly mnoha zdařilých realizací, např. v Musée du Quai Branly v Paříži, Trio Building v Sydney…za účasti renomovaných architektů jako Jean Nouvel či Edouard François.

Simultánní tlumočení – Volný vstup
Informace: iva.dubska@diplomatie.gouv.fr, tel. 221 401 037
www.france.cz / www.ifp.cz
www.architectureweek.cz / www.murvegetalpatrickblanc.com


 

Komentáře

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*