Pavilon plazů jihlavské ZOO

(ČTK) – Největší nový pavilon jihlavské zoo bude pro návštěvníky otevřen od 12. prosince. Stavba, která atypickým tvarem a pobitím měděným plechem zvenku připomíná obřího plaza, byla dokončena v červenci. Žít v ní bude kolem stovky druhů zvířat, zejména plazů. Jejich stěhování do tohoto tropického pavilonu je naplánováno na nejbližší týdny, řekl dnes ČTK mluvčí zoo Martin Maláč.

Prvními obyvatelkami pavilonu jsou želvy nádherné. Po napuštění bazénů budou postupně přibývat další zvířecí druhy. „Budou od nás i z dalších zoologických zahrad,“ uvedl mluvčí. Nově budou v Jihlavě chováni kupříkladu krokodýli siamští, anakondy a pásovci kulovití. Vrátí se i zvířata ze starého tropického pavilonu, která byla po dobu výstavby přechodně v jiných zoo, mezi nimi třicetiletý pár krokodýlů čelnatých.

Pavilon stál 32 milionů korun bez DPH. Je poslední stavbou velkého projektu Zoo pěti kontinentů, s jehož realizací město začalo před čtyřmi lety. Stavební práce na tropickém pavilonu byly dokončeny 20. července, uvedl mluvčí města Radek Tulis.

Rozpočet celého projektu činí 124 milionů Kč, z nichž 80 milionů má pokrýt dotace z ROP Jihovýchod. Vyplacení části dotace je ale zatím nejisté. Korekce 4,8 milionu korun byla městu uložena za to, že v dokumentaci nebylo přesně popsáno, jak měřit velikost ok na pletivu výběhu. Město se proti tomu odvolalo a čeká na rozhodnutí ministerstva financí, uvedl na úterním jednání jihlavského zastupitelstva náměstek primátora Vratislav Výborný (ČSSD).

Další problém se týkal právě dokončeného tropického pavilonu, u něhož stavbaři změnili technologii zateplení střechy. Městu hrozilo, že kvůli tomu přijde o 25 milionů korun dotací. Výborný v úterý řekl, že podle informací, které má, bude nakonec dotace snížena jen o 4,6 milionu. Tuto částku podle něj bude město vymáhat po dodavateli stavby. Audit ministerstva financí rovněž zpochybnil dvoumilionové výdaje na založení stavby, o tyto peníze Jihlava zřejmě přijde.

Doplněno Stavbaweb:
Cílem projektu ZOO pěti kontinentů bylo rozdělit zahradu na pět kontinentů, a to jak geograficky, tak i druhovou skladbou fauny a flory. Díky tomuto projektu se zoologická zahrada rozrostla o šest nových pavilónů a výběhů:
Pavilon a výběh pro žirafy 
Expozice afrických primátů
Expozice Austrálie
Expozice Hyeny
Expozice Asie
Pavilon plazů

Investorem celé akce bylo statutární město Jihlava která na projekt získalo dotaci Regionálního operačního programu ve výši 76,46 procenta způsobilých výdajů. Projekt zpracovala firma AS PROJECT CZ s. r. o. Pelhřimov, autorem projektu je Jaroslav Huňáček ze společnosti FORTIS spol. s r. o. Dodavatelem byla na základě výsledku výběrového řízení firma Subterra a. s., Praha. Interiéry pavilonu vytvořilo studio ZdeArt.

Fotografie z průběhu výstavby najdete na stránkách společnosti Subterra.
Fotografie interiéru najdete na stránkách ZdeArt.


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*