Půdní vestavba měšťanského domu

Centrum města Poličky, semknuté prstencem hradeb, tvoří bloková zástavba poměrně nízkých domů. Jejich historická hodnota není výrazná, neboť Polička v polovině 19. století zcela vyhořela, zdi z opukových kamenů nesou stopy tohoto požáru. Statut památkové zóny chrání urbanistickou strukturu, výškové členění a uliční pohledy. Z toho plynou omezení, jež limitují stavební záměry.
Většina domů má rozlehlé dvoupatrové půdy, které nabízejí možnost rozšíření bytů pod nimi. A to je také případ této půdní vestavby. Hlavní osou návrhu je velký prosklený vikýř na západní stranu, který prosvětluje hluboké prostory, zajišťuje výhled na město a vytváří velkou pobytovou terasu. Vikýř se svým žlutým oplechováním rozjasňuje tmavou střešní krajinu města a za šedivých dní prozařuje odrazem i vnitřní prostory. Dvoumetrové vyložení zvětšuje podlahovou plochu určenou pro jídelnu. Vzhledem k nadkrokevní tepelné izolaci bylo možno zachovat v interiéru viditelné dřevěné prvky krovu.
Dispozičně jsme prostor členili na hlavní obytnou plochu kolem otevřeného schodiště s kuchyní, jídelnou a pracovním koutem. Za chodbičkou se nachází koupelna, WC a ložnice. Schodiště do 4. NP zpřístupňuje malířský ateliér s výstupem na terasu. Terasa má celoskleněné zábradlí, jež zaručuje výhled a zároveň kryje tento pobytový prostor před chladným větrem. (Polička je v 555 m n.m.)
Fasáda do ulice s červenou barvou majiteli evokuje jeho dvacetiletý pobyt v Anglii, pro stísněný dvorek byla použita bílá se světlou šedou. Historická okna do dvora se nezachovala, tudíž jsme použili čisté výplně s tmavě šedými rámy.

Autorská zpráva

Autoři: Karel Bidlo, Jitka Bidlová; spolupráce Tereza Egerová

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*