Před 130 lety se narodil architekt Pavel Janák

*12. března 1882 – †1. srpna 1956

Pavel Janák
Praha 11. března (ČTK) –
Architekt Pavel Janák, který se narodil před 130 lety, 12. března 1882 v Praze, patří k nejvýraznějším představitelům české meziválečné architektury. K jeho nejznámějším dílům patří třeba krematorium v Pardubicích nebo funkcionalistický hotel Juliš na Václavském náměstí v Praze.

Janákova tvorba prošla v průběhu let výraznou proměnou. Coby čerstvý absolvent pražské techniky a vídeňské Akademie se Janák zpočátku nechal inspirovat secesí a kubismem. Na počátku 20. let minulého století nicméně našel zalíbení v takzvaném národním dekorativním stylu, což se výrazně projevilo na podobě pražského paláce Adria, při jehož projektování Janák spolupracoval s architektem Josefem Zaschem.

Zdaleka nejvíce ale Janáka proslavily jeho funkcionalistické stavby ze druhé poloviny 20. let a následující dekády. Kromě pražského hotelu Juliš či modlitebny Československé církve husitské na Vinohradech do tohoto období spadají i návrhy několika rodinných domů na pražské Ořechovce.

Janák se ale nezajímal pouze o projektování jednotlivých staveb. Významnou část jeho tvorby tvoří i urbanistické návrhy, mezi nimiž vyniká projekt osady Baba na severním okraji Prahy.

Kromě toho se věnoval také rekonstrukcím památek. Mimo jiné se podílel na přestavbách Míčovny na Pražském hradě, nedalekého Černínského paláce nebo zámku v Novém Městě nad Metují. Janák zemřel 1. srpna 1956 v Praze.

 

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*