Před 30 lety zemřel slovenský architekt Emil Belluš

Fotogalerie ke článku (1)

Emil Belluš (zdroj: asb.sk)

Emil Belluš (zdroj: asb.sk)
Celá fotogalerie (1)

* 19. 9. 1899
â? 14. 12. 1979

Bratislava/Praha 13. prosince (ČTK) - Ve věku 80 let skonal 14. prosince 1979 významný slovenský architekt, urbanista a přední představitel funkcionalismu Emil Belluš. Pocházel z Banské Bystrice, kde absolvoval základní vzdělání a klasické osmileté gymnázium, a poté vystudoval v Praze na ČVUT fakultu architektury a pozemního stavitelství.

Je autorem celé řady pozoruhodných staveb, z nich bezesporu nejznámější je Kolonádový most v Piešťanech, který spolu s Krematoriem v Bratislavě od architekta Ferdinanda Milučkého zařadila Mezinárodní unie architektů (UIA) mezi nejzajímavější stavby na světě.

Třebaže jeho stavby jsou rozesety takřka po celém Slovensku, ty bezesporu nejznámější stojí v Bratislavě. Kromě Slovenské vysoké školy technické, na které více než tři desítky let působil jako pedagog, to je například Nová radnice na Primaciálním náměstí, bývalá Československá národní banka, veslařský klub v Petržalce nebo hotel Děvín. Jeho jméno nese prestižní cena, kterou od roku 1990 uděluje Spolek architektů Slovenska a Fond výtvarných umění slovenským architektům za významné celoživotní dílo.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*