Před 40 lety zemřel německý architekt Ludwig Mies van der Rohe

Fotogalerie ke článku (1)

Ludwig Mies van der Rohe (zdroj:  www.900910.com)

Ludwig Mies van der Rohe (zdroj: www.900910.com)
Celá fotogalerie (1)

* 27. března 1886, Cáchy
+ 17. srpna 1969, Chicago

V Chicagu, kde dlouhá léta žil, zemřel 17. srpna 1969 ve věku 83 let uznávaný architekt a jeden z nejvýznamnějších představitelů funkcionalismu Ludwig Mies van der Rohe. Pocházel z německých Cách z rodiny kameníka a od 15 let pracoval jako stavební dělník.

Architektuře se vlastně vyučil jen pobytem v ateliérech předních architektů. Nejdříve pobýval u Bruna Paula, později pracoval u Petera Behrense. V roce 1913 se osamostatnil, po nástupu fašismu odešel v roce 1937 do emigrace a již v roce následujícím se stal vedoucím katedry architektury na Illinoiském technickém institutu v Chicagu.

Zatímco zpočátku byl ještě ovlivněn klasicismem, ve 20. letech se přiklonil ke způsobům skupiny De Stijl a funkcionalismu. Mezi jeho nejznámější stavby patří například obytný blok na sídlišti Weissenhof u Stuttgartu, Německý pavilon na Mezinárodní výstavě v Barceloně, Nová národní galerie v Berlíně, budova fakulty architektury Illinoiského technického institutu nebo sídlo firmy Seagram v New Yorku. Příkladnou ukázkou jeho stavitelského umění na území České republiky je vila Tugendhat v Brně, která byla v prosinci 2001 zařazena jako jedenáctá česká památka na seznam UNESCO.

Zdroj: Zpráva ČTK 17.8.2009

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*