Před 500 lety se narodil italský architekt Andrea Palladio

Fotogalerie ke článku (1)

Poštovní známka San Marino u příležitosti výročí narození Andrey Palladia, zdroj: TZ www.palladio2008.info

Poštovní známka San Marino u příležitosti výročí narození Andrey Palladia, zdroj: TZ www.palladio2008.info
Celá fotogalerie (1)

Italský pozdně renesanční architekt a teoretik architektury Andrea Palladio, narozený 30. listopadu 1508 v Padově, je často považován za nejvlivnější osobnost v historii západní architektury. Palladio si vytvořil vlastní styl a stal se inspirátorem takzvaného palladianismusu, architektonického směru, který svou střízlivostí tvořil protipól barokní architektury.

Narodil se jako Andrea di Pietro della Gondola - Andrea Palladio bylo jeho umělecké jméno - v rodině mlynáře. Ve Vicenze se vyučil kameníkem, ale kamenickou práci záhy zaměnil za bedlivé studium antických památek a traktátů o architektuře. Ve Vicenze a jejím okolí také realizoval své nejslavnější stavby - městské a příměstské paláce a vily, budovy s vyváženou kompozicí, reprezentativní, ale zároveň pohodlné a souznějící s městem i s krajinou. Staveb jiných než soukromých po něm zůstalo málo - například radnice, tržnice a divadlo ve Vicenze či obdivuhodné chrámy San Giorgio Maggiore a Il Redentore v Benátkách. Architekturou se zabýval také teoreticky, vydal kupříkladu průvodce po starých antických památkách Říma a svoje Čtyři knihy o architektuře.
Zemřel v nedožitých 72 letech 19. srpna 1580 v Maseru nedaleko Trevisa. Pětisté výročí jeho narození zařadila Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) mezi významná výročí letošního roku.

Zdroj: ČTK, sad ped, 29. listopadu 2008.


Více například na stránkách
Palladio 2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*