28. 10. 1861 Zadar/Dalmácie
÷ â? 12. 3. 1939 Praha
Sedmdesát let uplyne 12. března od úmrtí známého architekta Rudolfa Kříženeckého, mezi jehož hlavní realizace patří populární Pražské sanatorium v Podolí, dnes Ústav pro péči o matku a dítě, či sanatorium na Pleši.
Architekt, narozený 28. října 1861 v chorvatském Zadaru, byl starším bratrem architekta a filmaře Jana Kříženeckého. Ve své tvorbě vycházel z pozdního historismu, k němuž přijímal secesní vlivy. Dopracoval se k osobitému dekorativnímu slohu, který předjímal pozdější art deco. Začínal ve stavební kanceláři Josefa Schulze, kde se mimo jiné podílel na projektech budovy Národního muzea v Praze. Působil na české technice v Praze, kde v roce 1910 získal profesuru a v letech 1925 až 1926 byl jejím rektorem.
Vedle projektů sanatorií v Podolí a na Pleši provedl také rekonstrukci pražského letohrádku Amerika či chrámu svatého Mikuláše na Staroměstském náměstí a projektoval Schierův dům na nároží Staroměstského náměstí a Pařížské třídy. V letech 1923 až 1932 se věnoval adaptaci interiérů Rudolfina pro poslaneckou sněmovnu. Spolu se sochařem Bohuslavem Schnirchem se podílel na pomníku Juliu Grégrovi na Olšanských hřbitovech. Vyprojektoval také novorenezanční Občanskou záložnu či Divišovu vilu v Přelouči.
Zdroj: Zpráva ČTK 11.3.2009
Pochybuji, že si dnes ještě někdo dobrovolně vybere dvojsklo...
O tom trojskle nepochybuji. Na to jsem rozhodnutý na 100%, aspoň v tom mám jasno na začátek. Ale vypadá to…
To tlumení zvuku je tam docela slušné, co tak koukám.
Mohu poprosit víc info co se týče stavby domu z těchto cihel prosím? Alespoň v nějaké skrácené verzi klidně 😁…
I to byl důvod, proč jsme si na stavbu domu vybrali právě cihly Heluz. Jasně, šlo hlavně o ty technické…