28. 10. 1861 Zadar/Dalmácie
÷ â? 12. 3. 1939 Praha
Sedmdesát let uplyne 12. března od úmrtí známého architekta Rudolfa Kříženeckého, mezi jehož hlavní realizace patří populární Pražské sanatorium v Podolí, dnes Ústav pro péči o matku a dítě, či sanatorium na Pleši.
Architekt, narozený 28. října 1861 v chorvatském Zadaru, byl starším bratrem architekta a filmaře Jana Kříženeckého. Ve své tvorbě vycházel z pozdního historismu, k němuž přijímal secesní vlivy. Dopracoval se k osobitému dekorativnímu slohu, který předjímal pozdější art deco. Začínal ve stavební kanceláři Josefa Schulze, kde se mimo jiné podílel na projektech budovy Národního muzea v Praze. Působil na české technice v Praze, kde v roce 1910 získal profesuru a v letech 1925 až 1926 byl jejím rektorem.
Vedle projektů sanatorií v Podolí a na Pleši provedl také rekonstrukci pražského letohrádku Amerika či chrámu svatého Mikuláše na Staroměstském náměstí a projektoval Schierův dům na nároží Staroměstského náměstí a Pařížské třídy. V letech 1923 až 1932 se věnoval adaptaci interiérů Rudolfina pro poslaneckou sněmovnu. Spolu se sochařem Bohuslavem Schnirchem se podílel na pomníku Juliu Grégrovi na Olšanských hřbitovech. Vyprojektoval také novorenezanční Občanskou záložnu či Divišovu vilu v Přelouči.
Zdroj: Zpráva ČTK 11.3.2009
Jo, taky se mi to líbí, fakt to má něco do sebe!
Když můžou být smaltované vany naprostá topka - odolné, trvanlivé, snadno se udržují a ještě k tomu skvěle vypadají, tak…
Za mě top volba pro každého, kdo nechce dělat kompromisy mezi designem a funkčností. Oceňuju hlavně ekologickou stránku, bez olova,…
Sympatická novinka. Jen tak dál.
Aaaa tyhle izolační skla mi jsou nějak povědomý 😄