* 15. prosince 1928, Vídeň
+ 19. února 2000
Osmdesáté narozeniny by 15. prosince oslavil excentrický rakouský architekt, grafik a malíř Friedensreich Hundertwasser. Jako malíř proslul především pestrobarevnými obrazy, ve kterých spojoval abstraktní a konkrétní prvky v dekorativní celek s ústředním motivem spirály jako symbolu harmonie a nekonečna.
Jako architekt byl známý tím, že absolutně odmítal rovnou linii. Nazýval ji ďáblovým nástrojem a argumentoval tím, že v přírodě nic takového neexistuje. V jednom ze svých manifestů dokonce požadoval, aby byly rovné čáry zakázány.
Jeho stavby oplývají pestrostí, barevností a nepravidelností. Nesmějí na nich chybět věžičky, kupole, mozaiky, keramické prvky, nepravidelně rozházená okna různých velikostí a rozmanité střechy. Na základě jeho vizí bylo postaveno na 200 menších nebo větších objektů především v Rakousku a v Německu. Tím nejznámějším je nepochybně Hundertwasserův-Krawinův dům ve Vídni, který projektoval společně s kolegou Josefem Krawinou. Friedensreich Hundertwasser, "odstraňovač architektonické šedi", zemřel na infarkt v únoru 2000 během plavby z Nového Zélandu do Evropy na palubě lodi Queen Elizabeth 2.
Zdroj: Zpráva ČTK 14.12.2008
Doplněno Stavbaweb:
Wikipedie o Friedensreichovi Hundertwasserovi - život a dílo.
Ve vídni v ulici Löwengasse byl v roce 1985 dokončen tzv. "Hundertwasserhaus". Dům měl původně sloužit jako ubikce pro sociálně slabší vrstvu, nakonec se stal především turistickou atrakcí. Je dílem Hundertwassera a architekta Josepha Krawiny, který se na stavbě spolupodílel.
Fotografie bloku Hundertwaserhous v 3. Vídeňském okrese.
K nejznámnějším jeho dílům patří i veřejné záchodky v Kawakawa.
Vídeňský Hundertwasserův dům má změnit své jméno
Slavný rakouský excentrický umělec Friedensreich Hundertwasser dostal jakoby symbolicky ke svým nedožitým 80. narozeninám nedobrý dárek: jak 15.12.2008 oznamuje časopis Trend, musí být podle nejnovějšího verdiktu vídeňského obchodního soudu proslulý Hundertwasserův dům přejmenován.
Rozhodnutí je již několikáté v dlouholetém sporu, který vyvolali nástupci architekta Josefa Krawiny, jenž se na výstavbě domu podílel. Ti argumentují tím, že Krawina k výstavbě domu významnou měrou přispěl, má nárok na spoluautorství a tudíž i na to, aby se jeho jméno rovněž objevilo v názvu domu. Hundertwasserův dům je jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí rakouské metropole.
Předchozí verdikty různých soudů a jejich instancí byly rozdílné - jednou ve prospěch Hundertwassera, jindy zase ve prospěch Krawiny. Na základě některých těchto rozsudků bývá někdy už dům označován jako Hundertwasserův-Krawinův.
Ani nejnovější verdikt ale zřejmě nebude poslední, protože advokáti města Vídně, které je nyní znovu provozovatelem domu, oznámili, že podají proti rozsudku dovolání a obrátí se případně i na Evropský soudní dvůr. Podle nich je vnější vzhled domu, který je na stavbě pozoruhodný, plně výsledkem Hundertwasserových návrhů, a kromě toho jsou Krawinovy nároky již promlčené.
Hundertwasser byl výstavbou vídeňského domu pověřen městskými orgány v roce 1979. Kvůli platným předpisům si musel na stavební část projektu najmout architekta, který navrhl základní konstrukci domu. Tím byl právě Krawina. V roce 1981 se však oba pro neshody v přístupu k projektu rozešli a Krawina dostal od města odstupné ve výši dnešních 77.000 eur.
Hundertwasser zemřel v únoru 2000 a v následujícím roce předal Krawina svá práva provozovateli obchodu se suvenýry Haraldu Böhmovi. Právě Böhm nyní usiluje o změnu názvu domu, která by mu přinesla nemalé finanční příjmy z podílu na prodeji milionů pohlednic, plakátů, triček a další upomínkových předmětů s vyobrazením domu.
Doplněno 16:12:2008: - zdroj: zpráva ČTK 15.12.2008
U Hostivaře jsem podobný problém nezaznamenala, spíš u Pankráce, ale opraveno, děkuji za upozornění.
Design by neměl být samoúčelný. Bytový architekt by měl vědět, co od dveří chce, Jestli něco skrýt, nebo jestli ukázat…
Krásný byt, ale nemůžu si pomoct, vnucuje se mi představa fronty před jediným WC, kdyby všech 6 lidí, kteří tam…
Tady nebyl problém jen se základy, tady museli určitě prskat i pokrývači.
Ať si říká Ústav pro jazyk český co chce, ale alibisticky připustit, že Florenc je TEN, je stejně hloupé, jako…