(ČTK) – Ornament je zločin, který jen zbytečně bere čas a peníze, jež by mohly být věnovány užitečnějším věcem, tvrdil rakouský architekt Adolf Loos, který zemřel v nedožitých 63 letech 23. srpna 1933 v sanatoriu v Kalksburgu nedaleko Vídně. Tvůrce staveb založených na věcnosti a účelnosti, což označoval za znaky kulturní vyspělosti, byl synem brněnského sochaře a kameníka. Od roku 1896 žil a působil převážně ve Vídni, kde brzy stanul v čele modernistického hnutí a kde také stojí většina jeho staveb.
Mezi nejdůležitější Loosovy stavby patří obchodní dům Goldman a Salatsch, soukromé vily (Steinerova, Scheuova, Ruferova či Mollerova), kavárny (Café Museum), bary a luxusní obchody.
Řada jeho staveb byla realizována také v České republice. Tou bezesporu nejznámější je vila v pražských Střešovicích, postavená v letech 1928 až 1930 pro podnikatele Františka Müllera. Loos navrhoval nejen samotný objekt, ale každý detail vnitřního domu od nábytku až po tapety, kliky a svítila. Prohlásil o ní, že je to jeho nejkrásnější dům, a v úzkém kruhu přátel v ní oslavil i své šedesáté narozeniny (narodil se 10. prosince 1870). Funkcionalistická stavba byla v roce 1995 vyhlášena národní kulturní památkou a před lety se po náročné rekonstrukci znovu představila ve své obnovené kráse.
Vilami a dalšími stavbami vybudovanými podle Loosových návrhů se pyšní také Plzeň, Brno nebo obec Babí u Náchoda, kde se nachází dodnes částečně zachovalý komplex rodinných domků pro dělníky.
O tom trojskle nepochybuji. Na to jsem rozhodnutý na 100%, aspoň v tom mám jasno na začátek. Ale vypadá to…
To tlumení zvuku je tam docela slušné, co tak koukám.
I to byl důvod, proč jsme si na stavbu domu vybrali právě cihly Heluz. Jasně, šlo hlavně o ty technické…
Petr Vybrali jsme ho hlavně kvůli lepší tepelné izolaci – v zimě je u oken znatelně tepleji a v létě…
Je fajn vidět, že společnost HELUZ IZOS nabízí nejen širokou škálu izolačního zasklení, ale také nástroje, které usnadňují výběr —…