Před 80 lety zemřel česko-rakouský architekt Adolf Loos

(ČTK) – Ornament je zločin, který jen zbytečně bere čas a peníze, jež by mohly být věnovány užitečnějším věcem, tvrdil rakouský architekt Adolf Loos, který zemřel v nedožitých 63 letech 23. srpna 1933 v sanatoriu v Kalksburgu nedaleko Vídně. Tvůrce staveb založených na věcnosti a účelnosti, což označoval za znaky kulturní vyspělosti, byl synem brněnského sochaře a kameníka. Od roku 1896 žil a působil převážně ve Vídni, kde brzy stanul v čele modernistického hnutí a kde také stojí většina jeho staveb.

Adolf Loos (1870-1933), Fotografie von Otto Mayer (zdroj: Wikipedie /Österreichische Nationalbibliothek, Bildarchiv Austria, Inventarnr. Pf 830 : D (1)
Mezi nejdůležitější Loosovy stavby patří obchodní dům Goldman a Salatsch, soukromé vily (Steinerova, Scheuova, Ruferova či Mollerova), kavárny (Café Museum), bary a luxusní obchody.

Řada jeho staveb byla realizována také v České republice. Tou bezesporu nejznámější je vila v pražských Střešovicích, postavená v letech 1928 až 1930 pro podnikatele Františka Müllera. Loos navrhoval nejen samotný objekt, ale každý detail vnitřního domu od nábytku až po tapety, kliky a svítila. Prohlásil o ní, že je to jeho nejkrásnější dům, a v úzkém kruhu přátel v ní oslavil i své šedesáté narozeniny (narodil se 10. prosince 1870). Funkcionalistická stavba byla v roce 1995 vyhlášena národní kulturní památkou a před lety se po náročné rekonstrukci znovu představila ve své obnovené kráse.

Vilami a dalšími stavbami vybudovanými podle Loosových návrhů se pyšní také Plzeň, Brno nebo obec Babí u Náchoda, kde se nachází dodnes částečně zachovalý komplex rodinných domků pro dělníky. 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*