(ČTK) – Ornament je zločin, který jen zbytečně bere čas a peníze, jež by mohly být věnovány užitečnějším věcem, tvrdil rakouský architekt Adolf Loos, který zemřel v nedožitých 63 letech 23. srpna 1933 v sanatoriu v Kalksburgu nedaleko Vídně. Tvůrce staveb založených na věcnosti a účelnosti, což označoval za znaky kulturní vyspělosti, byl synem brněnského sochaře a kameníka. Od roku 1896 žil a působil převážně ve Vídni, kde brzy stanul v čele modernistického hnutí a kde také stojí většina jeho staveb.
Mezi nejdůležitější Loosovy stavby patří obchodní dům Goldman a Salatsch, soukromé vily (Steinerova, Scheuova, Ruferova či Mollerova), kavárny (Café Museum), bary a luxusní obchody.
Řada jeho staveb byla realizována také v České republice. Tou bezesporu nejznámější je vila v pražských Střešovicích, postavená v letech 1928 až 1930 pro podnikatele Františka Müllera. Loos navrhoval nejen samotný objekt, ale každý detail vnitřního domu od nábytku až po tapety, kliky a svítila. Prohlásil o ní, že je to jeho nejkrásnější dům, a v úzkém kruhu přátel v ní oslavil i své šedesáté narozeniny (narodil se 10. prosince 1870). Funkcionalistická stavba byla v roce 1995 vyhlášena národní kulturní památkou a před lety se po náročné rekonstrukci znovu představila ve své obnovené kráse.
Vilami a dalšími stavbami vybudovanými podle Loosových návrhů se pyšní také Plzeň, Brno nebo obec Babí u Náchoda, kde se nachází dodnes částečně zachovalý komplex rodinných domků pro dělníky.
Design by neměl být samoúčelný. Bytový architekt by měl vědět, co od dveří chce, Jestli něco skrýt, nebo jestli ukázat…
Krásný byt, ale nemůžu si pomoct, vnucuje se mi představa fronty před jediným WC, kdyby všech 6 lidí, kteří tam…
Tady nebyl problém jen se základy, tady museli určitě prskat i pokrývači.
Ať si říká Ústav pro jazyk český co chce, ale alibisticky připustit, že Florenc je TEN, je stejně hloupé, jako…
Nejen tmavá, ale taky lesklá. Kdyby byla matná a profilovaná jako břidlicové šablony, tak by to tolik nebilo do očí.…