Před 90 lety zemřel architekt, malíř a entograf Jan Koula

* 7.2.1855
+ 18.5.1919

Před 90 lety, 18. května 1919, zemřel uznávaný český architekt, malíř a etnograf Jan Koula. Rodák z Českého Brodu (7. února 1855) Koula byl významným architektem historizujícího a folklórního směru, ale i respektovaným znalcem a propagátorem lidového umění, lidové architektury a uměleckého průmyslu. Krom toho navrhoval sgrafita, věnoval se i keramice, přispěl k obnově slávy českého broušeného a rytého skla, navrhoval šperky, nábytek a spolupracoval na záchraně památek.


K jeho nejznámějším architektonickým dílům patří most Svatopluka Čecha v Praze, jeho vlastní rodinný dům v Praze – Bubenči, zkrášlený řadou folklorních motivů, nedaleká Suchardova vila nebo rekonstrukce renesanční budovy plzeňské radnice. Známý je jeho nerealizovaný projekt vyústění Čechova mostu s průkopem na Letnou.


Koula také stál za vybudováním Národopisného muzea v rámci pražského Národního muzea, kde byl správcem národopisných a archeologických sbírek. Je autorem dvoudílné monografie Památky uměleckého průmyslu v Čechách. Mimo jiné řídil časopis Architektonický obzor a byl spoluzakladatelem Klubu za starou Prahu. Rovněž vynikal jako kreslíř a akvarelista.

Zdroj: Zpráva ČTK 17.5.2009, doplněno Stavbaweb

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*