Přednáška: Švýcarsko-české inspirace, podzimní cyklus

2/10/2014 (19:30, Kino Světozor, Vodičkova 41, Praha 1)
Podzimní cyklus uvedou architekt z Londýna ADAM CARUSO a teoretik architektury LAURENT STALDER. Oba spojuje zájem o propojování starého s novým a zájem o kontext.


Adam Caruso, Tate Britain

ADAM CARUSO / Klam modernismu
O rozdílu mezi ortodoxním modernismem a moderní architekturou, která se snaží komunikovat s plnou realitou současné kultury.
LAURENT STALDER / Ani stará ani nová. Hledání autonomní architektury.

ADAM CARUSO, významný londýnský architekt a profesor architektury na ETH Curych, se bude ve své přednášce Klam modernismu zabývat rozdílem mezi ortodoxním modernismem a moderní architekturou, která se snaží reagovat na současnou kulturu v celé její šíři.
Adam Caruso se svým studiem Caruso St John (založeno 1990) stojí za řadou pozoruhodných veřejných i soukromých staveb. Vyhýbá se modernistickým a historizujícím klišé, má zálibu ve strohosti a "nečasovosti" výrazu. Za realizaci Galerie současného umění ve Walsallu (2000) a "Cihlový dům" v Londýně (2006) byl nominován na Stirlingovu cenu, nejprestižnější britské ocenění pro architekty. Studio Caruso St John je podepsáno i pod modernizací Tate Britain (2006-2013).
www.carusostjohn.com

LAURENT STALDER, profesor historie a teorie architektury na ETH Curych, promluví na aktuální téma současné architektonické teorie i praxe: spojování starého s novým. Řeč bude také o inspirativním architektovi českého původu Miroslavu Šikovi, jednom z nejdůležitějších představitelů a propagátorů kontextuální architektury – tzv. analogické školy se zvýšeným zájmem o práci s obrazy a analogiemi, která vyzdvihuje lokální kontext, jednoduchost, přírodní materiály a spojování nových a starých forem bez vnějších efektů. Přednáška se zaměří také na proměnlivost pojmu autonomie.
www.stalder.arch.ethz.ch

Přednáška je v angličtině, tlumočena do češtiny, pro všechny zdarma.

V pátek 3. 10. se oba účinkující zúčastní pracovní skupiny na téma „zájem o propojování starého s novým a zájem o kontext v současné architektuře“ s českými odborníky (architekty, teoretiky, zástupci neziskovek) na půdě ČKA (Josefská 34/6, 118 00, Praha 1).

Cyklus „Švýcarsko-české inspirace“ je podpořený z Programu švýcarsko-české spolupráce v rámci Fondu partnerství.

Další akce KRUHU:
podzim 2014:
Významní čeští architekti budou přednášet na prestižní ETH v Curychu. Vystoupí například Josef Pleskot, Jan Šépka, David Kraus, Petr Hájek nebo Martin Rajniš.
jaro 2015:
Na jaře 2015 se uskuteční architektonický poznávací zájezd do Švýcarska, kterého se zúčastní čeští studenti a pedagogové architektury.
Ve dnech 20.- 26. 4. proběhne intenzivní workshop pro studenty s profesorem krajinné architektury na ETH Curychu Güntherem Vogtem, který v Praze 5. 6. 2014 vystoupil s přednáškou Krajina měst.

VÍCE NA WWW.KRUH.INFO
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*