Přednáškový cyklus o architektuře a designu zahájí Adam Štěch a Michael Vasku

V novém přednáškovém cyklu se spolek Pěstuj prostor soustředí na průniky, překryvy i odlišnosti architektury a designu. V úvodní „dvojpřednášce“ s diskusí vystoupí rakouský architekt, designér a jeden z kreativních ředitelů společnosti Preciosa Lighting Michael Vasku a český historik a teoretik designu Adam Štěch ze skupiny OKOLO. Přednáška se uskuteční v online formě ve čtvrtek 29. dubna 2021 od 18 hodin.

Jak Adam Štěch, tak Michael Vasku se ve svých příspěvcích zaměří na dvě dílčí témata, která jsou přítomná v architektuře i designu a jejichž uchopení zároveň může obě disciplíny odlišovat: na fenomén autorství a na typ a formu zadání a určení realizace. Adam Štěch se těmto aspektům bude věnovat na příkladech moderního „gesamtkunstwerku“ – na ukázkách z architektury 20. století, bohaté na unikátní designérská řešení detailů, mobiliáře či svítidel. Michael Vasku bude čerpat především ze své dosavadní praxe, z hlubokého zájmu o historii a digitální technologii i ze své nevšední schopnosti obě tato pole propojovat. K dialogickému charakteru přednáškového podvečera přispěje rozdělení akce do dvou částí a jejich rámování moderovanou diskusí.

Obdobnou formu budou mít i další díly přednáškového cyklu s osobnostmi české i zahraniční architektury a designu (potažmo výtvarného umění), které působí na podobném poli, avšak odlišují se východisky i metodou práce, vzděláním či generační zkušeností. „Účast v sérii, připravované spolkem Pěstuj prostor za podpory Ministerstva kultury ČR, města Plzně a Nadace české architektury, přislíbili Kristina Fišerová, Martin Hrdina, Jana Potiron, Jiří Příhoda či Patrik Hábl, prozradil architekt a historik architektury Petr Klíma ze spolku Pěstuj prostor, který sérii přednášek organizuje.

Přednáška bude ke zhlédnutí zdarma na tomto odkazu přes FB profil Pěstuj prostor.

Michael Vasku
Architekt a designér českého původu, který se narodil a trvale působí ve Vídni. Studoval ve Vídni, Šanghaji a v Londýně. Společně s Andreasem Klugem v roce 2011 založil studio Vasku & Klug, jehož práce pokrývají oblast architektury a designu včetně instalací a objektů. Kromě samotných realizací se vídeňský ateliér, který má i svoji pražskou pobočku, soustředí také na tzv. design strategy, tedy na vztah mezi byznysovou strategií a designovým myšlením. Ve svých pracích Vasku a Klug často zkoumají a reinterpretují kulturní archetypy a vytvářejí prostory a objekty, které dokážou rozeznít lidské emoce. Od roku 2014 získali několik prestižních ocenění za design Red Dot Award. V roce 2015 tuto cenu obdrželi za realizace pro společnost Preciosa Lighting, jíž od roku 2016 vedou společně jako kreativní ředitelé. Od roku 2012 Michael Vasku několik let působil jako pedagog na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. V minulosti se podílel i na řadě projektů pro Czechdesign – například na výstavách Design Match či Stolečku, prostři se!

Adam Štěch
Historik a teoretik designu a architektury, který se oběma disciplínám věnuje i jako kurátor a publicista. Po studiu dějin umění na Univerzitě Karlově v Praze působil v letech 2009–2017 jako redaktor v časopise Dolce Vita. V roce 2009 stál u zrodu kreativní skupiny OKOLO, s níž připravil desítky publikačních a výstavních projektů v České republice i v zahraničí. S texty o designu a architektuře přispěl do mnoha tuzemských i zahraničních médií, například do magazínů Art & Antiques, Elle Decoration, Wallpaper, Modernism, Damn, Cool Hunting, Domus, Architonic, Mark, Frame, A10 nebo SightUnseen. Jako redaktor pracoval i pro časopisy Architect+ nebo Vogue CS, v nedávné době se vrátil k působení v titulu Dolce Vita. Od roku 2013 vyučuje dějiny designu na Vyšší odborné škole vizuální komunikace Scholastika v Praze. Je autorem publikace Inside Utopia, kterou v roce 2017 vydalo berlínské nakladatelství Gestalten. V loňském roce pak mnichovské nakladatelství Prestel vydalo další jeho knihu Modern Architecture and Interiors.

podle podkladů pořadatele

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*