Ve středu 19. listopadu 2014 začíná na Fakultě architektury ČVUT v Praze 12. ročník zážitkového semináře Překonejme bariéry. Projekt má za cíl ukázat, že navrhování staveb přirozeně vstřícných ke všem skupinám uživatelů není „zbytečným a nevítaným problémem“, ale samozřejmou a zajímavou výzvou.
Akci pořádá FA ČVUT v Praze ve spolupráci s Pražskou organizací vozíčkářů a Sjednocenou organizací nevidomých a bude probíhat ve dnech 19. – 20. listopadu 2014 ve dvoraně Nové budovy ČVUT, Thákurova 9, Praha 6, Dejvice od 9.00 do 16.00 hodin.
Motivací projektu je představit zejména studentům architektury, pozemních, dopravních staveb a dalších technických i uměleckých oborů požadavky na bezbariérovost prostředí nejen z pohledu legislativy, ale také z pohledu osob s omezenou schopností pohybu a orientace.
Studenti si na „překážkové dráze" postavené z modelových místností, chodeb a ramp vyzkouší pohyb na různých typech ortopedických vozíků nebo zažijí okolní prostor podobně jako zrakově postižení. Přímo na místě bude možné diskutovat jak s lidmi na vozíku a nevidomými, tak s odborníky na různé aspekty navrhování bezbariérového prostředí.
Ve středu 19. listopadu 2014 od 14.00 do 16.00 hodin proběhne v přednáškové místnosti č. 152 přednáškový blok, zaměřený na technické novinky jako jsou např. navigační systémy a zkušenosti studentů z mapování přístupnosti prostředí.
V závěru každého dne se bude soutěžit o ceny věnované firmami Bosch, Schindler a Autodesk. Akce by nebyla možná bez podpory společností Meyra (zapůjčení vozíků), Pinnot (plastové rampy), Schindler (simulované prostředí výtahu) a SIKO (hygienické zázemí).
Projekt Překonejme bariéry byl podpořen z OPPA CZ.2.17/3.1.00/36034 Architektura a praxe – klíčová aktivita č. 1 a z Fondu na podporu celoškolských aktivit ČVUT.
tisková zpráva
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,
Nějak tomu nerozumím. V článku se píše o fasádním stínícím prvku, ale fotky a část textu je o vnitřní stěně.…