PEÑA architecture + AFARAI: Mini Mall

Viadukt Hofplein byl postaven na počátku 20. století. Tento 1,9 km dlouhý viadukt začíná monumentální stanicí Hofplein. Konverze prvních sedmi klenutých prostor je dokončena. MINI MALL, mini nákupní středisko pro kreativní podnikatele, je zapojeno do života města. Místo: Rotterdam, Nizozemí
Klient: de Hofbogen BV
Architekti: PEÑA architecture + AFARAI
Hlavní architekt: Gabriel Raúl Peña
Stavební řešení: Acropolis architects
Dokončení realizace: květen 2011
Rozloha projektu: 2606 m2
Hrubá podlažní plocha: 2500 m2
Inženýring: IOB engineering firm
Facility konzultant: Installation Knipscheer BV
Akustika: LBP-Sight
Dodavatel: BAM Building Services
Rozsah prací: architektonický návrh, interiér, urbanistické řešení, technická zařízení, vývoj obsahu, marketingViadukt Hofplain byl postaven na počátku 20. století na severu Rotterdamu. Procházíe předměstím z poloviny 19. století a blízko rotterdamských poldrů. Viaduktem o délce 1,9 km začala stavba hofplainské železnice o celkové délce 28,5 km, která spojuje Rotterdam s De Haguem a Scheveningem. Jeho stavba byla významným mezníkem v budování železničních viaduktů. Nikdy předtím nebyla visutá dráha pouze ze železobetonu o takové délce (1,9 km). V roce 2002 byl hofplainský viadukt prohlášen národní kulturní památkou. 

V roce 2008 byl zahájen projekt, který má rehabilitovat vlastní viadukt a zlepšit kvalitu okolí. Prvních sedm oblouků viaduktu na nádraží Hofplein je přeměněno na malý shopping mall, nový aktivní bod Rotterdamu s vlastním charakterem. Mini Mall poskytne zázemí originálním retailovým značkám s návrhem od nezávislých designérů a novým nezávislým uměleckým iniciativám pro různé události a festivaly, to vše ve snaze osídlit viadukt živoucím mixem tvůrčího ducha a obchodu.
Zvláštní kvalitu vnáší do národní kulturní památky veřejný prostor (nádvoří) procházející oblouky, kde se uplatňují individuální podnikatelské aktivity. Takže památka byla odříznuta od ulice a stala se přístupná veřejnosti. Krátkodobé události a příležitostné akce vytvoří v rámci Mini Mallu sjednocující faktor a budou zdrojem co chvíli se měnících zážitků. Na této ploše budou mít živnostníci stánek vedle stánku, všechny budou vyrobené z oregonské borovice. Denní světlo pronikne do nádvoří výkladními skříněmi, které také zprostředkují aktivity mezi obchody a návštěvníky.
Nádvoří bylo navrženo nejen kvůli vstupu do stavby, ale také jako nová vnitřní cesta – namísto obcházení budovy budou nyní lidé moci projít nádvořím viaduktu, aby se dostali na druhou stranu budovy. Z Mini Mallu je přístup na největší pozemek pro open-air akce v srdci Rotterdamu. Střecha (s přístupnou rozlohou 400 m2) slouží během léta k produkci hudby, divadelních a filmových představení, tanečních zábav a k požití dobrého jídla na pozadí města.  
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*