Penzion v Opavě

V roce 2012 město Opava vyhlásilo architektonickou soutěž o návrh budovy s malometrážními byty. Náš návrh se v této soutěži umístil na děleném prvním místě.
Pozemek pro dům se nachází na rozmezí dvou městských struktur, zástavba rodinných domů se zde konfrontuje s panelovým sídlištěm. Novostavba hmotově navazuje ze severovýchodu na sousední bytový dům a doplňuje stávající zástavbu. Zároveň indikuje budoucí dostavbu celého bloku. Vytváří protějšek panelovým domům a umožňuje vytvoření intimního vnitroblokového prostředí na jihovýchodní straně. kam jsou byty orientovány. Dvůr slouží jako zahrada pro obyvatele domu.

V objektu je v pěti nadzemních podlažích 52 bytů ve dvou variantách: s oddělenou kuchyní nebo s kuchyňským koutem v obytném prostoru. Každý byt má balkon nebo předzahrádku. Podél severozápadní fasády je prosklená chodba se vstupy do jednotlivých bytů, která slouží i pro sociální kontakty obyvatel. Okna této komunikace jsou orientována na vnitřní okna bytů, což umožní jejich dobré prosvětlení a vizuální kontakt s děním na chodbě. Chodba je napojená na schodiště s výtahem, které je hmotově přiznané směrem do ulice. V přízemí jsou kromě vstupních prostor společenská místnost, sklepní kóje, vyšetřovna a technické prostory.

Autorská zpráva
Foto: Aleš Jungmann


Penzion IV, ul. Hálkova, Opava
Investor: S
tatutární město Opava
Autoři: Juraj Sonlajtner, Václav Alda, Peter Jurášek, Jakub Obůrka; spolupráce Vladimír Vonka, Jan Kupec
Generální projektant: Technico Opava s.r.o.
Zastavěná plocha: 916 m2
Užitná plocha: 3188 m2
Stavební náklady: 80 mil. Kč

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*