Přestavba areálu TIBA v Berouně

Beroun 23. dubna (ČTK) – Beroun zatím neuzavřel smlouvy s investorem výstavby obchodního domu, který má vyrůst v areálu bývalé textilky Tiba. Investor nejdřív musí připravit projekt a získat potřebná povolení. V současnosti je třeba areál do konce dubna zabezpečit a uzavřít, aby do něj lidé nemohli kvůli možnému nebezpečí zřícení některých budov. ČTK to dnes řekla starostka Šárka Endrlová (Nezávislí Berouňáci).
Projekt pro investora (ESSALAR, a. s.) zpracovala společnost Siastoring, zastupuje ji jednatel společnosti Ing. arch. Richard Černý (doplněno Stavabweb).


Beroun čeká na projekt výstavby v areálu bývalé textilky Tiba
Město stavbu v minulosti dvakrát zamítlo kvůli architektonickému ztvárnění obchodního centra a špatnému řešení dopravního napojení areálu. Po úpravách projektu však zastupitelé napotřetí projekt schválili. V areálu bývalé textilky by kromě obchodního centra měly vzniknout například nízkopodlažní bytové domy, část zabetonovaného území mají pokrýt parky.

Investor přislíbil nové dopravní napojení areálu se dvěma kruhovými objezdy, které musí být hotovo před kolaudací celého objektu. Podle Endrlové zatím dohoda nebyla podepsána, protože investoři připravují projekty dopravního napojení a není zřejmé, kdy výstavba začne.

"Oni budou moci požádat o územní rozhodnutí na Tesco až poté, co budou mít stavební povolení na dopravní infrastrukturu, do té doby je spousta času,"
poznamenala Endrlová. Projekt navíc ještě musí projít posouzením o vlivu stavby na životní prostředí.

Město na začátku dubna majitele bývalé textilky přes stavební úřad vyzvalo, aby areál do konce měsíce zabezpečil. Areál je totiž prakticky volně přístupný a kvůli značnému poškození některých budov hrozí, že by si tam někdo mohl ublížit. "Do konce týdne by to mělo být oploceno a uzavřeno, aby tam nikdo nemohl vlézt," dodala Endrlová.

Areál bývalé textilky Tiba vznikl v první polovině 19. století. V období první republiky tam pracovalo přes 1400 lidí, výrobky z továrny směřovaly do všech koutů Evropy i USA. Během druhé světové války byl provoz utlumen a výroba se nakonec úplně zastavila. Závod byl po roce 1945 znárodněn a v roce 1958 se stal součástí národního podniku Tiba Dvůr Králové. V 70. letech však začal textilní průmysl upadat a z areálu se postupně stal nevyužívaný brownfield.

Doplněno Stavbaweb:

Projekt pro investora (ESSALAR, a. s.) zpracovala společnost Siastoring, zastupuje ji jednatel společnosti Ing. arch. Richard Černý.
Archiv informací o TIBĚ z let 2010-2011 naleznete na stránkách města Beroun
zde.
Podrobné informace o plánované stavbě naleznete ve speciální příloze Radničních listů 11/2011
zde. 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*