Přestavba bývalého pivovaru v Domažlicích na kulturní centrum

Na obnovu pivovaru vypsala radnice svou vůbec první architektonickou soutěž, do níž přišlo přes dvě desítky návrhů. Zvítězily nakonec dva, jejichž autoři teď spolupracují na společné vizi. "Jeden návrh velmi přesně vystihl záměr, ducha stavby a velmi vhodně zvolil dispozice, ale nepopral se tak dobře s vnějším pláštěm," uvedl starosta. Druhý vítězný návrh od zahraničního architekta zase navrhl vnější podobu objektu v moderním duchu, na část původní stavby znehodnocené nákupním centrem nasadil prosklenou střechou, pod níž by měl být moderní sál například pro divadlo, dodal Mach.

Domažlice požádají o dotaci EU na obnovu historického pivovaru
(ČTK) – Do konce října nebo na začátku listopadu chtějí mít Domažlice územní rozhodnutí pro plánovanou kompletní rekonstrukci pivovaru z 18. století na multifunkční objekt. Radnice počítá s tím, že na projekt za desítky milionů korun požádá o dotaci EU v připravované výzvě regionálního operačního programu. Část peněz by také ráda získala z programu agentury CzechInvest na obnovy starých průmyslových provozů. Náklady na opravu a návrat objektu do života budou nejvýše 80 až 90 milionů, řekl ČTK starosta Miroslav Mach.

Radnice je přesvědčena o tom, že oba projekty se mohou vhodně doplňovat. Cílem obnovy není stavbu změnit, ale zachovat co nejvíce původních atraktivních industriálních interiérů. I odborná veřejnost se podle starosty přiklání k tomu, aby projekt kromě rekonstrukce nabídl i moderní architekturu.

Cena stavebních úprav by se měla vejít do 65 milionů korun, další peníze si vyžádá pořízení technologie a vnitřního vybavení. V objektu se bude dál vařit pivo, i když se už nebude vyvážet do Bavorska jako kdysi. Produkce by měla stačit pro potřeby restaurace, jež v pivovaru vznikne. Budou tam i dva větší sály pro kongresy či větší společenské akce a sál pro hudební či divadelní představení. Celé patro zabere knihovna. Zbude i místo pro výstavní účely. "Plánujeme variantu, že bychom pojali expozici jako stálou a věnovali ji husitské historii města, bitvě u Domažlic a vlivu bitvy na vývoj celé Evropy," doplnil Mach.

Doplněno Stavbaweb:
Veřejná jednokolová architektonická soutěž o návrh řešení přestavby bývalého pivovaru v Domažlicích na kulturní centrum:
1. cena: MEPRO s.r.o., Ing. arch Ivan Březina, Ing. arch. Martin Březina, Ing. arch. Václav Matějka, Ing. arch. Eva Šarochová
1. cena: Ing. arch. Michal Černý, Ing. arch. Marcel Růžička, Maximilian Wetzig, Max Reinhardt

Vítězné návrhy a více informací o soutěži naleznete na stránkách
ČKA.

1. cena: MEPRO s.r.o., Ing. arch Ivan Březina, Ing. arch. Martin Březina, Ing. arch. Václav Matějka, Ing. arch. Eva Šarochová 1. cena: Ing. arch. Michal Černý, Ing. arch. Marcel Růžička, Maximilian Wetzig, Max Reinhardt

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*