Přestavba Měšťanského pivovaru v Olomouci na byty a obchody

Autorem architektonického návrhu a projektové dokumentace je architektonický atelier Cigler Marani Architects. (doplněno Stavbaweb)

V bývalém pivovaru v centru Olomouce vyrostou atypické byty


Olomouc 12. října (ČTK) –
Bývalý měšťanský pivovar v historickém centru Olomouce se dočká po letech rekonstrukce. Jeho vlastník, společnost Měšťanský pivovar Olomouc, člen finanční skupiny PROSPERITA holding, v této barokní budově nechá vybudovat asi dvě desítky atypických bytů a obchodní prostory. Investice si podle informací firmy vyžádá přes 100 milionů korun. Objekt bývalého pivovaru, který v minulosti sloužil i jako sklad, nebyl v posledních více než deseti letech využíván.

Předseda představenstva společnosti KF Development z finanční skupiny PROSPERITA holding Jiří Felix dnes ČTK řekl, že vlastník objektu začne s jeho rekonstrukcí zřejmě v polovině příštího roku. Hotová by měla být do konce roku 2012. "V objektu nechá vybudovat asi 20 loftových a mezonetových bytů o rozloze od 60 do více než 200 metrů čtverečních," uvedl předseda představenstva developera projektu.

K ceně bytů uvedl, že zatím nebyla přesně stanovena. Zřejmě však bude přesahovat 50.000 korun za metr čtvereční. Podle ředitele olomoucké Hanácké realitní kanceláře Petra Korytara nyní dosahuje v krajském městě průměrná cena nových bytů 25.000 Kč až 28.000 korun za metr čtvereční. "Nabídka loftových bytů v centrech měst je opravdu ojedinělá. Prodeje bytů se proto nebojíme," řekl Felix.

Podle Korytara bude zájem o ně záviset mimo jiné na následujícím vývoji české ekonomiky. "Je skutečně otazníkem, zda s prodejem nebude problém. Souvisí to také s dalšími připravovanými záměry bytové výstavby ve městě," uvedl ředitel Hanácké realitní kanceláře.

V Olomouckém kraji v prvním pololetí roku meziročně klesl počet zahájených i dokončených bytů. Zkolaudováno jich bylo 790, což je o 21,6 procenta méně než ve stejném období loni. Počet zahájených se snížil ještě výrazněji, a to o 45,4 procenta na 571.

Doplněno Stavabweb:
Komplex bývalého pivovaru „Právovárečného měšťanstva královského hlavního města Olomouce“ stojí mezi ulicemi Lafayettovou, Mlýnskou a Uhelnou.

Stavba prvního společného pivovaru olomouckých měšťanů začala v květnu 1714. Součástí areálu byla i sladovna. V roce 1758 během pruského obležení Olomouce budovy vyhořely, ale byly rychle obnoveny. Pivovar produkoval zhruba 10-20 tisíc hektolitrů piva ročně. Kapacitně však vzhledem k narůstající poptávce přestal stačit. Měšťané se rozhodli postavit v centru města druhý. Stavba proběhla v letech 1809-1811. Oba pivovary přestaly na konci 19.století vyhovovat požadavkům moderních technologií. V roce 1895 se právovárečné měšťanstvo rozhodlo postavit pivovar nový na Nové ulici. V témže roce ukončily činnost oba staré pivovary. Výstav nového podniku se pohyboval okolo 70 000 hl piva ročně. Z obou stávajících pivovarů byly zřízeny sladovny. V roce 1930 se podnik dostal do rukou Pozemkového ústavu v Olomouci a ten jej definitivně zrušil. Následovala přestavba na sladovnu, posléze sloužil jako stáčírna a sklad. V roce 1958 byl měšťanský pivovar včetně objektu sladovny prohlášen kulturní památkou. Než objekt přešel pod stávajícího vlastníka, kterým je akciová společnost Měšťanský pivovar Olomouc, člen finanční skupiny Prosperita holding, byl vlastněn národním podnikem Řempo, který zde měl sklady. Posledních více než deset let nebyl měšťanský pivovar využíván.
(Více informací o historii pivovaru, včetně dobových fotografií a plánů naleznete zde.)

Foto a vizualizace: Cigler Marani Architects. 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*