Přestavba pivovaru a kasáren Světovar v Plzni už má jasnou podobu

Fotogalerie ke článku (1)

Vítězný návrh ateliéur D3A

Vítězný návrh ateliéur D3A
Celá fotogalerie (1)

Návrh uspořádání území zpracoval pražský ateliér D3A.

Plzeň 8. srpna (ČTK) - Nadregionální multikulturní centrum, nové ulice s desítkami bytů, městský archiv a muzeum designu a životního stylu vznikne v pětihektarovém areálu bývalého pivovaru a kasáren Světovar v Plzni. Návrh uspořádání území, který počítá se zachováním většiny původních objektů, zpracoval pražský ateliér D3A; zvítězil nad 19 projekčními týmy. Schválit ho musí ještě zastupitelé. ČTK to řekla Kateřina Juríková z útvaru koncepce a rozvoje města.

"V návrhu je vhodně řešen poměr komerčních a nekomerčních ploch a aktivit. Kvalitou návrhu je dobrá návaznost na charakter širšího území," dodala. Porota ho doporučila využít k dalšímu podrobnějšímu rozpracování ve spolupráci s jejich autorem.

"V asymetrické kompozici vzniká kompaktní zóna otevřeného veřejného prostoru, která přiléhá k hlavní ulici Koterovská. Zbytek území je řešen formou husté zástavby s nepravidelnými uličkami a vnitřními dvory," dodala Juríková. Nově je vyřešen roh ulic Koterovská a Slovanská alej. Budova vojenské ubytovny bude zrušena.

Podle architekta Milana Svobody, šéfa projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015, by si úpravy území a prostorů měly vyžádat zhruba 100 milionů korun. "Díky integrovanému plánu rozvoje má Plzeň připraveno 80 milionů Kč v evropském Regionálním operačním programu," dodal. Další peníze si vyžádá privátní výstavba bytů, obchodů a kanceláří na volných plochách areálu, který bude mít jednotný urbanistický vzhled.

Centrum by podle Svobody mělo nabídnout prostor pro živé, nezávislé a experimentující umění a má se stát "kulturní továrnou". Prioritou bude opravit halu určenou jako multižánrovou a přilehlou budovu administrativy pro účely ateliérů a podobně, dodal.

"V Česku už je konvertováno 30 bývalých pivovarů," řekla odbornice na kulturu Alexandra Brabcová, která hledá nové cesty pro galerie, muzea i průmyslové objekty. Jsou využívány jako developerské, zejména bytové projekty, pro průmysl a jako kulturní domy a místa setkávání.

Na vítězný návrh naváže studie o ideovém a estetickém využití a současně připravují týmy výtvarníků, divadelníků, tanečníků a hudebníků projekty na provoz, financování a organizaci centra. "Prostor bude velmi proměnlivý. Už na podzim tam bude tvůrčí výtvarná a divadelní dílna," uvedl umělecký manažer Roman Černík.

Bývalý pivovar Světovar, který sloužil jako kasárna, nyní patří radnici. Území je jedním z exponovaných míst Plzně v zastavěné části města. Pivovar byl založen ve 20. letech minulého století. Tvoří přechodovou zónu mezi obytnou zónou a územím výroby a služeb.

Související články:
V bývalém pivovaru Světovar v Plzni vznikne multikulturní centrum
Multižánrové centrum Světovar

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*