Přestavba rodinného domu v Brně

Rekonstrukce zahrnuje stavební úpravy a celkovou modernizaci historického domu postaveného ve 30. letech 20. století. Důraz jsme kladli na nové dispoziční uspořádání splňující požadavky čtyřčlenné rodiny a s možností vícegeneračního uspořádání. Zásadní úpravy spočívaly v přemístění ložnice do přístavku, který se nachází v klidném zahradním vnitrobloku, a propojení dvou obytných místností v jednu velkorysou. Vzniká tím napříč celým domem velký společenský prostor s kuchyní, jídelním koutem, relaxačním respiriem a obývacím pokojem, propojující zahradní a uliční život. Navíc je tento prostor doplněn o nový kubický objem s hygienickým a technickým zázemím, který navazuje svým materiálovým pojetím na fasádu přístavku. Při pohledu z interiéru do zahrady a naopak je vizuálně patrné kontrastní propojení nových a původní stavebních zásahů. Koncept propojení původního a navrženého podtrhuje i obdobné materiálové pojetí nového střešního vikýře. Celkově návrh vyzdvihuje symbiózu nového a starého v rámci další stopy v historii domu. 

Konstrukce a technologie
Stávající stěny jsou zděné, stropy trámové. Přistavěná část je z keramického střepu s integrovanou tepelnou izolací, v exteriéru obložená cihelnými pásky, v interiéru jsou stejné pásky a omítka.

Autorská zpráva
Foto: Jakub Holas, fotografie původního stavu archiv


Autoři: studio AEIOU – Ing. arch. Jan Vojtíšek, Ing. Jakub Staník, spolupráce Ing. arch. Tamara Bemerová, Ing. Nikola Levá
Zastavěná plocha: původní 192 m², nová 196 m²
Obestavěný prostor: původní 1200 m³, nový 1240 m³
Užitná plocha: původní 245 m2, nová 256 m2
Hlavní dodavatel stavby: LP staving s.r.o.
Dodavatel interiéru: Dřevodílo Rousínov, v.d., Proxima interiér, s.r.o.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*